CZ / ENG

Téma týdne

Máj, kyber-erotiky a nových materiálů čas

Internetové technologie a erotika jsou spolu spojeny přímo karmicky. Pornoprůmysl byl zásadním hnacím motorem pro vznik vysokorychlostního internetu, chatu, systému online plateb a streamování videí. A kyberprostor zase zpětně ovlivňuje naše chování v intimní oblasti. Někdy pozitivně, jindy negativně. To už záleží do velké míry na naší internetové, technické i erotické gramotnosti. A na fantazii. Možnosti prolínání nových materiálů a technologií jsou prakticky neomezené. Co říkáte na třeba takové kyberkalhotky?

Máj, kyber-erotiky a nových materiálů čas

Kyberkalhotky Orgasmotron vyvinul tým českých výzkumníků z pražského hackerspace Brmlab. Fungují na principu elektrických impulsů jako klasický vibrátor, ale k tomu umí ještě spoustu dalších věcí. Například  v reálném čase analyzovat změny prokrvení tkání, snímat EMG, analyzovat svalový tonus v pánevní oblasti, měřit tepovou frekvenci... Získaná data pak počítač vyhodnotí a sdělí výzkumníkovi míru účinku stimulace, míru vzrušení ženy a hodnotu, která udává, „kolik zbývá do orgasmu“.

Žena může provozovat autoerotiku, sledovat film nebo provozovat hrátky s partnerem. „Původně jsme Orgasmotron koncipovali jako diagnosticko-terapeutický nástroj. Jenže celý projekt se ukázal být velmi finančně a byrokraticky náročný. Proto jsme jej přetransformovali do oblasti kybersexu,“ vysvětluje jeden z autorů Tomáš Suchan. „Nyní jsou postaveny první funkční prototypy a řešíme, co dál.“ Přitom v sexuologické praxi by si kyberkalhotky jistě své místo našly.

Mohly by docela dobře fungovat jako sofistikovanější verze falometru, přístroje který měří prokrvení pohlavních orgánů v reakci na různé podněty, obvykle promítané obrázky. Sexuologická oddělení psychiatrických klinik jej využívají zejména při diagnostice sexuálních deviací. Mimochodem, falometr poprvé použil v roce 1957 Kurt Freund, sexuolog českého původu. Hlavním přínosem nového přístroje by ale měla být pomoc ženám, které nedosahují orgasmu.

Kyberkalhotky mohou v tomto směru poskytnout systematickou sexuologickou léčbu: přesně změří a vyhodnotí, co které ženě vyhovuje a systematicky pracují na jejím vyvrcholení. Mohou pomoci tam, kde by už péče sexuologa byla jaksi za hranicí…

Kyberkalhotky Orgasmotron je možné propojit i se zařízením pro muže, buď přímo, nebo po síti. Jejich mužským protějškem by mohl být například Elektrický úhoř, kterého stvořila trojice doktorandů z Technické univerzity v americké Georgii Andrew Quitmeyer, Firaz Peer a Paul Clifton. Tento látkový futrál na penis, v podstatě pánský vibrátor, obsahuje mnoho malých elektrod. Kromě vibrování umí ještě měřit hloubku dechu pomocí připojených čidel a časem ho hodlají autoři vybavit ještě dalšími funkcemi.

Open Source a DIY (Do It Yourself)! (zdroj: fastcolabs.com)

Quitmeyer, Peer a Clifton rovněž uspořádali workshop, kde si mohl každý účastník libovolně upravit vlastní sexuální pomůcku, například vibrátor, a propojit ji s jiným přístrojem. Cílem projektu je přimět mladé vynálezce, aby si začali různé hračky vyrábět sami a nebáli se experimentovat s technikou i s vlastním tělem. Má tak vzniknout zcela nová generace alternativních erotických pomůcek, k jejich vývoji má pomoci i otevřený přístup ke zdrojovým kódům a sdílení znalostí. Spojení amerického Elektrického úhoře a českých kyberkahotek přes internet, by mohlo být takovým hezkým symbolem lásky mezi národy i kontinenty.

Krása silikonu
Co do krásy a kvality materiálu by se mohli vynálezci, kteří pochopitelně řeší především technickou stránku věci, inspirovat kolekcí dámských hraček Whoop. De. Doo., od mladé české designérky Anny Marešové. Venušiny kuličky, vibrátory, vibrační vajíčka… Vše elegantní, hladké a oblé, vyrobeno z lékařského silikonu, k dostání v bílé a červené barvě.  Není divu, že autorka získala za svou originální kolekci hned několik prestižních ocenění. „Chtěla jsem mít z těch mých erotických pomůcek pocit čistoty, a to ve všech směrech. Tvar, materiál, grafika,” říká Anna Marešová.

Venušiny kuličky od Anny Marešové (zdroj: whoopdedoo.cz)

„Silikon jsem zvolila, protože je pro styk se sliznicí ideální, zdravotně je naprosto nezávadný a bez zápachu, má sametový povrch, je měkký a není studený, jako třeba kov či sklo." Kromě toho je silikon odolný mimořádné škále teplot a lze ho opakovaně dezinfikovat vyvařením. Může mít jakoukoliv barvu a velmi rozličnou tvrdost - od měkkého gelu až po materiál tvrdší než leckeré dřevo. Lékařský silikon je ve styku s lidským tělem zcela inertní a přitom mechanicky odolný. Na rozdíl od laciných čínských produktů z internetových a kamenných sexshopů jsou pomůcky z kolekce Whoop. De. Doo. kvalitní a zdravotně nezávadné, což oceňují i gynekologové a sexuologové. České zákaznice si výrobky chválí, a tak se Anna Marešová chystá expandovat i do zahraničí. Letos spolu s dalšími českými designéry vystavuje na výstavě New G(o)ods! v rámci Mezinárodního festivalu designu v Grazu.

Vibrační vajíčka (zdroj: whoopdedoo.cz)

Zdá se, že silikon má v oblasti erotických pomůcek budoucnost a časem nahradí dříve používané materiály, které mohou obsahovat řadu rizikových chemikálií. Dvojice vědkyň z Univerzity v Manchesteru Karen Lorimer a Jen Mc Donald však tvrdí, že našli ještě vhodnější materiál, než je silikon, a to grafen. Jedná se v podstatě o formu uhlíku, z níž je možné vyrobit extra pevný materiál o tloušťce pouhých několika molekul. Prý je mechanicky téměř nezničitelný. V kombinaci s latexem tak může vzniknout například ultratenký kondom, který spolehlivě zabrání průniku spermií i přenosu pohlavních chorob, ale zároveň zaručí svým uživatelům nezměněné potěšení, jako by ani nebyl. Zmizí tak prý hlavní důvod, proč velké procento lidí, především mužů, používání kondomů odmítá.

Socha ženského orgasmu
Ještě dál zašel mladý výtvarník Jan Nálepa z Ateliéru supermédií na VŠUP. Pomocí přístrojů zaznamenával tělesné reakce své přítelkyně a podle vzniklých křivek stvořil její portrét - sochu ženského orgasmu. „Zajímal jsem se o zvuky těla a také o prapůvod hudby, o symbiosu hmoty a zvuku,“ vypráví Jan Nálepa o své prvotní inspiraci.  „Srdce přítelkyně jsem nahrával stetoskopem, do kterého jsem zavedl mikrofon. Plíce jsem také nahrával na mikrofon připevněný u úst. Mozkovou aktivitu jsem snímal na EEG headset a data jsem přenášel přes bluetooth do počítače. Nevýhodou bylo, že aby záznamy byly použitelné, nesmělo na nich být mnoho chyb způsobených otřesy těla, čímž se dosti zkomplikovalo dosažení vrcholu, když se přítelkyně nesměla moc hýbat. Na druhou stranu jí odpadla možnost předstírání,“ směje se.

Socha ženského orgasmu od Jana Nálepy v festivale Enter 6: Biopolis 2013 (foto: Batvera, CIANT)

Jak vidí budoucnost v oblasti erotických pomůcek? „Budoucnost je, myslím, zářivá. Erotický průmysl je odvětví velmi dynamické a má úžasnou kreativní energii. Kybernetický sex na dálku přes internet bude realitou. Už nyní existují roboti, hyperrealistické figuríny…“ Podle autora kyberkalhotek Tomáše Suchana nás čekají kromě robotů a bezkontaktního sexu čekají i výlety do světa počítačových her pro dospělé: „V blízké budoucnosti vzniknou i určité tipy erotických podniků, kde si budou moci zákazníci splnit veškeré své sexuální představy v prostředí virtuální reality.“ „Na druhou stranu si ale nemyslím, že by všechny tyto pomůcky mohly zcela nahradit klasický sex,“ uvažuje Jan Nálepa. „Člověka stejně nic neuspokojí tak jako lidský kontakt.“

 

text: Lucie Tomanová, obrázek: buttonmans 

 

9. 5. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.