CZ / ENG

Všímáme si

Až opadá listí z dubu – žaludové postavičky z Klánovic baví internet

Grafik Petr Václavek si před několika lety nalezl sympatickou podzimní kratochvíli: sobě a svým dětem pro radost vyrábí postavičky ze žaludů. Technicky promyšlené figurky sklízejí v poslední době ohlas nejen v kruhu rodiny Václavkových, ale i na sociálních sítích.

Až opadá listí z dubu – žaludové postavičky z Klánovic baví internet

switch to english version

Vše začalo už před časem, kdy začal svým dětem vyrábět zvířátka z přírodnin. Materiál nejprve tvořily kaštany, ale těch byl nedostatek, zatímco žaludů byla plná zahrada. A tak vznikli první dubánci, postavičky různých tvarů a příběhů, vytvořené často na přání dětí. Pak se ale ochladilo a figurky se po prvním dešti rozpadly. Příští rok se k nim pan Václavek vrátil a od té doby s nimi tráví většinu podzimních víkendů. Letos je začal i více fotit a jejich fotky publikovat na své webové a facebookové stránce.

„Na dubáncích pracuji po večerech, většinou se jejich tvorbě věnuji jeden dva večery v týdnu a po zbytek doby přemýšlím, jak je vyfotím,“ říká. K tvorbě používá žaludy, dubové listy i větvičky a občas i jiné přírodniny – březovou kůru, šišky, ořechové skořápky –, cokoli, co najde s dětmi při procházkách Klánovickým lesem. „Snažím se, aby dubánci vypadali věrohodně, takže před vlastním lepením hodně studuji fotografie na internetu nebo sebe před zrcadlem v patřičné póze. Dubánky potom lepím tavnou pistolí – je to snadné, spoje docela drží, a hlavně lepení je neuvěřitelně rychlé a pohodlné,“ popisuje Václavek svůj pracovní postup. Na svých stránkách publikuje nejen vlastní výtvory, ale i ty, které mu lidé posílají. Někdy se podělí i o vtipné fotky ze zákulisí.

„Vůbec netuším, kam se budou dubánci ubírat. Zatím se nám doma hromadí na okně, trochu sesychají a sem tam jim něco upadne – pravidelně je dolepuji,“ říká Petr Václavek, který v současné době uvažuje i o tvorbě stripů. Máte-li námět či podobnou zálibu, můžete se mu ozvat. Už nyní na své stránce sdílí práce podobně naladěných nadšenců.

27. 10. 2015 Text: Eliška Svobodová, foto: Petr Václavek, Copyright 2015, Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM
Dubánci na stole Miloš 27.10.2015 18:59

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.