CZ / ENG

Všímáme si

Domy z trávy, fotovoltaika inspirována listy a Beyond Meat v ohrožení

Domy z trávy, fotovoltaika inspirována listy a Beyond Meat v ohrožení

Autor: redakce Material Times • Úvodní ilustrační foto: Unsplash/Wynand van Poortvliet


Domy z trávy

Společnost D. R. Horton, která je jedním z největších výrobců domů ve Spojených státech, začala podle webu PROBUILDER spolupracovat s inovativním startupem Plantd, který dodá 250 tisíc panelů vyrobených z trávy na stavbu více než tisíce domů. Panely jsou vyrobeny z rychle rostoucí vytrvalé trávy, která zachycuje uhlík, což je činí uhlíkově negativními. Konstrukční panely Plantd se skládají jen ze dvou složek, a to právě z vytrvalé trávy a malého množství pryskyřice. Desky by měly být pevnější a odolnější proti vlhkosti než klasické OSB desky a kromě toho jsou také o dost méně náročné na získávání materiálu. O tento produkt projevilo zájem i několik dalších velkých amerických stavitelů domů.

Fotovoltaika inspirována listy

Výzkumníci z Imperial College London podle serveru Innovation Origins představili novou fotovoltaickou technologii inspirovanou listy. Taková konstrukce dokáže vyrobit až o deset procent elektřiny více než tradiční solární panely, které ztrácejí až sedmdesát procent přicházející sluneční energie. Dále pak může eliminovat potřebu čerpadel, ventilátorů, řídicích jednotek a porézních materiálů. Listový vzhled také pomáhá lépe zadržet vodu. „Tato inovativní konstrukce má obrovský potenciál pro výrazné zvýšení výkonu solárních panelů a zároveň zajišťuje cenovou výhodnost a praktičnost,” řekl autor studie Gan Huang.

Rostlinné maso Beyond Meat v ohrožení

Společnost Beyond Meat, která byla kdysi předzvěstí revoluce v oblasti rostlinného masa, utrpěla na Wall Street podle webu Time další porážku. Nedávno se společnost snažila snížit ceny, přesto se její tržby ještě snížily o třicet procent. Cíl společnosti dosáhnout pozitivního cash flow ve druhé polovině roku tak může být opožděn. Tyto špatné zprávy měly okamžitý dopad na cenu akcií, které se propadly o dvacet procent.

Září proti plýtvání se blíží

Spolek Zachraň jídlo již podruhé pod záštitou Informačního centra OSN v Praze spouští kampaň Září proti plýtvání. Zaregistrovaným zájemcům přijdou v průběhu září čtyři e-maily, které nabídnou praktické rady a tipy, jak neplýtvat jídlem ani penězi. Mohou se také zapojit do soutěže o různé ceny. Tato kampaň reaguje na vysoké množství potravinového odpadu. Zaregistrovat se můžete na webových stránkách Zachraň jídlo.

DarkSky-friendly světla

Jak nevhodná volba pouličního osvětlení způsobuje světelné znečištění nebo rozhození našich cirkadiánních rytmů, to je už poměrně známé. Jak si ale tedy svítit, pokud vůbec? Magazín Metropolis v novém článku představuje čtyři venkovní světla, která žádné světelné znečištění nezpůsobují. Prohlédnout si je můžete na stránkách tohoto magazínu.

29. 8. 2023

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM
Prevence plýtvání v tuzemsku Michael Rada 2.9.2023 12:04

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.