CZ / ENG

Obrazem

Místo, kde vznikají loutky pro samotného Draka

Hned jak překročíte práh, praští vás do nosu vůně dřeva. To ale zdaleka není jediný materiál, se kterým si řemeslníci v dílnách hradeckého divadla Drak – umělecký řezbář Jiří Bareš a umělecký truhlář Štěpán Uherka – musejí umět poradit. Pracují tu i s kovem, plasty, barvami. S tradičními i novými materiály. 

Místo, kde vznikají loutky pro samotného Draka

Všechny jejich loutky, kulisy nebo doplňky přitom musejí „sedět“. Aby vydržely od premiéry po derniéru. Aby se daly transportovat. Aby naplnily představu scénografa, režiséra i loutkoherců.

Pracovat v dílně loutkářského divadla znamená umět hned několik řemesel nebo se jim postupně naučit. Například soustružení dřeva, k němuž se používají i tato klasická stará dláta.

Starší truhlářské stroje – hoblovka a pásová pila – patří k základnímu vybavení, bez něhož by se tu neobešli. 

Dřevo je pro divadlo klíčovým materiálem. Jirka se Štěpánem ho občas shánějí  složitě, jindy snadno. Snaží se ale mít vždycky dostatek zásob. A pokud to jen trochu jde, materiál si sami suší přirozenou cestou. 

Pohled do skromné krejčovské dílny, kde vznikají kostýmy pro herce i pro dřevěné loutky.

Spousta věcí se vyrábí jako originál. Zadání od výtvarníků, scénografů a režisérů jsou rozmanitá a často velmi specifická. Řemeslníci ale musejí vždycky najít řešení.

Tradiční materiál dřevo v kombinaci s materiálem synteticky vyráběným, který přináší lepší vlastnosti pro výrobu částí kulis stromů.

Co je to za „podivnost“? Část soustrojí, které dovolí ovládat větší loutku jednomu z herců z invalidního vozíku. Konstrukci vymyslel, navrhl a vyrobil Štěpán pro jednoho z kolegů.

Scéna z představení. Na řemeslnících není pouze to, že ji podle návrhů vyrobí a sestaví. Musejí myslet i na to, že s ní divadelníci budou vyjíždět na zájezdy mimo svoji domovskou scénu. A to znamená pevnou konstrukci, skladnost a možnost jednoduše kulisy složit a rozložit.

V dílně na vás z každého kouta hledí nějaký ten hotový výrobek. Loutky, kulisy a další doplňky končí po několika letech v divadelním skladu. Některé se po čase bohužel i likvidují, přičemž použitelný materiál slouží k další výrobě. 

Barvy. Bez nich by to nešlo. 

Zátiší jako z řemeslnické pohádky, co myslíte? Vpravo nákres jedné z loutek, kterým „vdechli život“ právě Jiří se Štěpánem.

8. 12. 2015 Text a foto: Tomáš Tesař

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.