CZ / ENG

Všímáme si

Na veletrh Ambiente přijede čtyřicet vystavovatelů z Česka a Slovenska. Nabídnou sklo i dřevěné motýlky

Od 10. do 14. února se ve Frankfurtu nad Mohanem uskuteční další ročník mezinárodního veletrhu Ambiente. Přijedou na něj firmy obchodující v oblasti stolování, kuchyně, dárkového a dekorativního zboží, bytových doplňků a zboží pro domácnost. Chybět nebudou ani módní doplňky, interiérové vybavení a nábytek.

Na veletrh Ambiente přijede čtyřicet vystavovatelů z Česka a Slovenska. Nabídnou sklo i dřevěné motýlky

Pozornosti návštěvníků neunikne skutečnost, že se letos stala partnerskou zemí veletrhu Velká Británie. Britskou expozici navrhla designérka Janice Kirkpatrick, návštěvníkům jistě přijde vhod stylová kavárna. „Ambiente je centrem celosvětového obchodu se spotřebním zbožím. Vystavovatelé z více než devadesáti zemí zde předvedou své nejnovější výrobky a určí trendy pro celý rok,“ říká Erdmann Kilian, ředitel divize Marketing Communications. Minulý rok na Ambiente přijelo přes čtyři tisíce čtyři sta vystavovatelů. Česká republika bude mít na veletrhu tradičně hojné zastoupení – svou produkci představí třicet osm vystavovatelů.

„Na veletrh přivezeme například kvalitní český porcelán, tradiční smaltované plecháčky v elegantním provedení nebo české dřevo v podobě krásných misek. Moc se těšíme na to, co nám tato zkušenost přinese. Doufáme, že spoustu skvělých kontaktů a příležitostí,“ říká Karolína Bursová z Lípa Store. (zdroj foto: Lípa Store)

V sekci Next, která je určená pro začínající obchodníky, bude českou scénu reprezentovat několik firem. Patří mezi ně i Lípa Store, která se soustředí na české dárkové zboží a ušlechtilé suvenýry. Palácové psíky a novodobé jogíny s bolavými zády potěší sedací kožený míč, který pod značkou L’boule přiveze Lukáš Herrmann. Řemeslně opracované dřeviny ve formě společenských motýlků a dalších doplňků představí BeWooden.

V sekci Talents, která slouží ke zviditelnění mladých designérů, se předvede tuzemský produktový designér Martin Jakobsen. „Na veletrhu se tentokrát představím pod novou firmou a zároveň ochrannou známkou Jakobsen Design s.r.o., kterou jsem založil ještě jako student vysoké školy. V rámci kolekce vystavím například sklenice Halm, které letos budou zařazeny i v MoMA New York,“ říká Jakobsen. Do Frankfurtu ho doprovodí i Gem a Quido – uranová ručně broušená sklenice a koktejlová sklenice pro dva. „Snad se podaří v premiéře představit i nepublikované designy 2017,“ dodává.

 Kolekce skla od Martina Jakobsena nakupují hotely, restaurace a bary v různých koutech světa (zdroj foto: Jakobsen Design s.r.o.)

Na veletrhu se představí čtyřicet vystavovatelů z Česka a Slovenska. Mezi vystavovateli se bude o pozornost nákupčích ucházet i česká nábytkářská firma DEVOTO, která se soustředí na dětský nábytek a doplňky. Sklářská firma Moser si na frankfurtský veletrh připravila speciální expozici, kterou oslaví kulaté výročí svého založení. Rytec skla Ludwig Moser totiž právě před sto šedesáti lety v Karlových Varech založil dílnu a prodejní galerii. Slovenská sklárna RONA s tradicí více než stodvacetiletou se těší, že na veletrh přiveze své kolekce nápojového skla. Na dřevo vsadila firma Czech Shape – hotelům a restauracím nabídne například mahagonové podnosy. Srdce evropských spotřebitelů chce obměkčit a potěšit ateliér Deelive – nabízí vybrané produkty české designérské scény. V nabídce mají křesílko i stylovou utěrku.

Českým zářezem v německých halách je kromě pětadvaceti českých sklářských firem i výstava, která vznikla na základě partnerství veletrhu s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Jako předvoj blížícího se Mezinárodního trienále skla a bižuterie muzeum vystaví výběr studentských prací z UTB ve Zlíně. Studentky a studenti se při práci inspirovali sbírkovými předměty jabloneckého muzea. Výstava se tedy jmenuje REDESIGN a jejími kurátory jsou Petr Nový a Petr Stanický. „Studenti si mohli vybrat jakýkoliv z historických předmětů, který je osloví a zláká k současné interpretaci – redesignu – a vytvoření souputníka,“ říká Petr Nový. „Na Ambiente jsme se prezentovali již v roce 2014 výstavou uměleckého skla SKLENĚNÁ REPUBLIKA,“ dodává ředitelka muzeum Milada Valečková. „Protože se vedení veletrhu výstava líbila, byli jsme znovu vyzváni k účasti, kterou německá strana dotuje. Mohli jsme proto vytvořit speciální stánek, který si projekt REDESIGN zaslouží,“ doplňuje Valečková. Trienále začíná v Jablonci 24. června a potrvá do 28. října. Výstava REDESIGN bude ve Frankfurtu nad Mohanem slavnostně zahájena 10. února v 16 hodin.

19. 1. 2017 Text: Tereza Lišková, úvodní foto: archiv Messe Frankfurt Exhibition GmbH

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.