CZ / ENG

Všímáme si

Nejistá situace muzejníků a výstava Krásné práce

Nejistá situace muzejníků a výstava Krásné práce

Autor: redakce Material Times • Foto: Tomáš Souček 


Situace pracovníků muzeí

Nová studie, kterou minulý týden zveřejnila skupina Museums Moving Forward, jež se zabývá rovností v muzejnictví, popisuje nejistou situaci pracovníků muzeí umění v USA. Výsledky reportu ukázaly, že zaměstnanci, kteří v těchto institucích pracují, čelí řadě finančních a profesních problémů. Z téměř dvou tisíc dotazovaných zaměstnanců působících v 54 amerických institucí zaměřených na umění, jich 74 procent odpovědělo, že nejsou schopni pokrýt své životní náklady - ty jsou dotovány například pomocí od rodiny. Z této skupiny dotazovaných 29 procent uvedlo, že působí na vedoucích pozicích. Muzejní sektor trápí také vysoká fluktuace a nedostatek příležitostí k rozvoji - průzkum také ukázal, že trvá v průměru 12 let, než pracovník muzea povýší. Mezi instituce zastoupené v reportu patřily například newyorské Guggenheimovo a Brooklynské muzeum, Menilova sbírka v Houstonu a Institut současného umění v Los Angeles. V průzkumu však chyběly některé z největších uměleckých institucí v zemi - Metropolitní muzeum umění, Muzeum moderního umění v New Yorku a Gettyho muzeum v Los Angeles.

Zemřela Ida Applebroog

Ve věku 93 let zemřela feministická umělkyně Ida Applebroog. Její úmrtí potvrdila společnost Hauser & Wirth, která Applebroog zastupovala od roku 2009. V průběhu šesti desetiletí se umělkyně pohybovala mezi malbou, sochařstvím, filmem a fotografií. V americkém feministickém uměleckém hnutí byla významnou osobností, jejíž tvorba byla inspirována těly, z nichž mnohá byla zobrazována v domácím prostředí, v nejednoznačných spojeních a seskupeních. Její nekompromisní pohled zobrazoval interakci jako hru diktovanou násilím a genderem. „Její emocionálně rozrušující a nebojácný přístup k tvorbě byl inspirací pro mnoho generací, intenzivně osobní, upřímný a syrový," uvedla v prohlášení Manuela Wirth, prezidentka společnosti Hauser & Wirth.

 

 

 

Výstava Krásné práce

Výstava Krásná práce letos představí tradiční lidové oděvy, oděvní doplňky a šperky. Desítky těchto předmětů od mistrů tradičních řemesel, současných designérů či studentů, mohou zájemci vidět od 4. do 26. listopadu v pražské Galerii 1. Cílem výstavy je přiblížit široké veřejnosti tradiční české, moravské a slezské řemeslo a lidové umění. Vystaveny budou raritní artefakty, jako je například původní pastýřská gubaňa z ovčí vlny, šaty tkané z kopřivového vlákna nebo klobouk ušitý z choroše. Krásná práce připomene také umění maléreček, paličkářek, řezbářů či mistrů modrotisku a ukáže původní řemesla ve spojení se současnou tvorbou. Pro přehlídku vzniklo 15 speciálních děl, na kterých spolupracovali mistři tradičních řemesel s designéry - například designérka Veronika Jiroušková spolu s chrudimskými brašnáři vytvořila set městských kšiltovek vyšívaných rybí šupinou a kožených kšiltovek vybíjených kovem, které odkazují k tradičním koženým mužským krojovým doplňkům.

Krásná práce se snaží vrátit staré a zapomenuté techniky do přítomnosti. Foto: Kristýna Hrabětová

Materiál inspirovaný červy

Čínští vědci se nechali inspirovat mořskými červy a vyvinuli nový materiál, který využívá červí techniku při stavbě hnízda. Uvedli to ve svém článku v odborném časopise Matter. Vědci si všimli, že určitý druh mořských červů má speciální techniku pro stavbu hnízda. Dokážou k sobě spojovat zrnka písku nebo kousky mušlí pomocí ze sebe vylučovaného lepidla a vytvořit tak obydlí nazývaná koloniální hrady z písku. Výzkumníci vyvinuli nový stavební materiál, který využívá přírodní lepidlo inspirované lepidlem produkovaným těmito červy. Nový materiál lze vyrábět při nízkých teplotách a atmosférickém tlaku. Měl by být rovněž nízkouhlíkový, čímž nabízí úsporu energie a snížení emisí ve stavebnictví. Podle studie je tento stavební materiál univerzální a použitelný pro různá zrna, jako jsou pouštní písky, mořské písky, betonářská struska, uhelná škvára a minerální zbytky. Má také dobré mechanické vlastnosti, jedinečnou recyklovatelnost, odolnost proti zvětrávání a škálovatelnost. „Tyto vynikající komplexní vlastnosti umožňují, aby se nový materiál stal slibným stavebním materiálem v nízkouhlíkových konstrukcích příští generace," uvedl Shutao Wang, jeden z autorů studie. 

25. 10. 2023

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.