CZ / ENG

Všímáme si

Neposkvrněnost a spontánnost studentských prací v Jablonci

V rámci Mezinárodního trienále skla a bižuterie JABLONEC 2014 probíhá do konce srpna výstava studentských prací A.TO.MY! / AND THAT‘S US! V krásných prostorech jablonecké Galerie N patřící pod Technickou univerzitu v Liberci vystavuje šestnáct sklářských a uměleckých škol i vysokoškolských ateliérů z České republiky, Slovenska a Polska. Některé studentské práce vynikají právě v materiálové perspektivě.

Neposkvrněnost a spontánnost studentských prací v Jablonci
Zavřít Louis Vuitton, Lukáš Houdek, UMPRUM Praha, Ateliér sklo – vedoucí Rony Plesl

V Jablonci jsou k vidění chřestítka z kůže, při jejichž výrobě si autorka Renata Vietzová vydělávala kůži sama doma ve vaně, žíně splétané a cuchané do šperků, uzly na provazech v dekorativním uskupení. Výstava nabízí i legraci na téma české láhve na pivo ve stylu Luis Vuitton, 3D tisk z termoplastů, který je stále oblíbenější právě ve šperkařské tvorbě, či kombinaci prádelní šňůry, dřeva a parohů v špercích Markéty Kratochvílové. K vidění jsou dřevěné hole dekorované skleněnými krystaly i šperk ne-šperk pojednaný jako potah těla z papírového mašé či sádry.

Náhrdelník, Petra Benešová, ZCU v Plzni, obor Design kovu a šperku – vedoucí Vratislav K. Novák // Muse, Markéta Kratochvílová, UMPRUM Praha, Ateliér K.O.V. – vedoucí Eva Eisler

Škoda, že výrobní firmy nemohou svoji produkci pojmout se stejnou lehkostí jako studenti, kteří realizují své odvážné a veselé nápady v rámci klauzur či ročníkových prací. Na rozdíl od expozic trienále v budově muzea nejsou studentské práce zatěžkané potřebou vyrobitelnosti, prodejnosti, rentability, a to je na nich to nejkrásnější.

Žíně ve šperku, Pavlína Cimbálová, TU Liberec, katedra Designu (Šperk) – vedoucí Ludmila Šikolová

Vztah vystavujících mladých tvůrců k materiálům je neotřelý, kombinace nezvyklé a nebojácné. Zdá se, že tvoří pod heslem "všechno je dovoleno". Zajímavé by bylo zkusit, jak by asi přehlídka tuzemských studentských prací vyzněla v konfrontaci s početnější zahraniční účastí. Třeba se toho dočkáme napříště. Na každý pád A.TO.MY stojí za návštěvu už dnes. Pozor, nezbývá mnoho času, výstava končí s letními prázdninami.

 

text: Lucie Havlová, foto: Tomáš Hendrych  / zástupci Knihovny materiálů matériálů

20. 8. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.