CZ / ENG

Všímáme si

Nová geneticky upravená bavlna odolá molicím

Tým indických badatelů z řady institucí vyvinul geneticky vylepšenou bavlnu. Tato bavlna dovede zarazit růst nebezpečných molic, a tím i omezit jejich negativní vliv na výnosy bavlny.

Nová geneticky upravená bavlna odolá molicím

V poslední době jsme zaznamenali řadu úspěchů v omezování škod působených hmyzem, který okusuje listy rostlin. To pak vedlo ke značnému zlepšení výnosů zemědělských plodin po celé planetě. Bohužel ale totéž není možné říct o hmyzu, který na rostlinách saje mízu, a způsobuje tím zemědělství značné škody. Nejde přitom jenom o ztráty živin, molice také mezi rostlinami přenášejí nepříjemné infekce. Molice patří mezi sající hmyz, který napadá řadu různých rostlin. Jak dospělci, tak i nymfy poškozují plodiny vysáváním, což vede k zastavením jejich růstu, žloutnutí listů a k nižším výnosům. Přitom jsou velmi běžné a lze je potkat prakticky všude.

Indičtí vědci se teď rozhodli snížit škody způsobené molicemi tím, že přidali do genomu bavlny proteiny jiných rostlin, které dovedou vykázat molice do patřičných mezí. Badatelé nalezli takové proteiny u kapradin. Od kapradiny Tectaria macrodonta z příbuzenstva našeho osladiče si vypůjčili protein, který nazvali Tma12. Tento protein vložili do genomu bavlny a zajistili, aby ho geneticky vylepšené rostliny produkovaly v dostatečném množství.

Vědci využili bílkovin z kapradin k vylepšení bavlníku  (foto: Stefano, Flickr, 2011, CC BY-NC-SA 2.0)

V experimentech vyšlo najevo, že molice, které sály na geneticky vylepšených rostlinách bavlny, měly abnormální vývoj a jen málo z nich se v dospělosti dožilo delšího věku. Bylo to velmi podobné, jako by molice sály na zmíněných kapradinách. Vědci zároveň ověřili, že takto geneticky vylepšené bavlníky neohrožují jiné druhy hmyzu, a nepředstavují tak problém pro životní prostředí. Stejně příznivě dopadly i testy nebezpečnosti bavlny pro lidi. Jak asi uspěje ve světě?

Text: Stanislav Mihulka, převzato se svolením z portálu Gate2biotech, úvodní foto: Jason Chang, Flickr, 2006, CC BY-NC-ND 2.0

 

7. 10. 2016

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.