CZ / ENG

Všímáme si

Nové 3D tištěné srdce na čipu má vestavěné senzory

Vědci z Harvardu vytvořili první kompletně 3D tištěný orgán na čipu se zabudovanými senzory. Je to srdce na čipu a jeho plně automatizovaná a digitalizovaná výroba slibuje, že takové orgány bude možné vyrábět rychle, podle potřeby a relativně levně. Badatelům mohou nabídnout sběr spolehlivých dat v krátkodobých i dlouhodobých studiích.

Nové 3D tištěné srdce na čipu má vestavěné senzory

Jde o nový přístup k výrobě orgánů na čipu, díky němuž budou mít badatelé i lékaři možnost navrhovat takové systémy přímo na míru jednotlivým zkoumaným chorobám, nebo dokonce jednotlivých pacientům.Podle vedoucího výzkumu Johana Ulrika Linda z harvardské John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) a také Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering jejich výzkum představuje programovatelnou platformu, díky které je možné snadno měnit design orgánu na čipu, a zároveň také drasticky zjednodušuje sběr dat z takového zařízení.

K tisku srdce na čipu je třeba šesti různých druhů inkoustů. (foto: Lori K. Sanders and Alex D. Valentine, Lewis Lab/Harvard University)

Spoluautor nového srdce na čipu, bioinženýr Kit Parker ze SEAS, podotýká, že jejich přístup otevírá nové možnosti pro rozvoj tkáňového inženýrství in vitro, toxikologického výzkumu i pro testování nových léků. Orgány na čipu napodobují strukturu a funkci tkání, což z nich dělá slibnou alternativu k tradičnímu testování na rozmanitých laboratorních zvířatech. Výroba takových orgánů na čipu a také sběr dat z těchto zařízení ale není zadarmo – ať už jde o peníze nebo práci.

Soudobé orgány na čipu se obvykle vyrábějí ve sterilních místnostech, pomocí komplexního litografického procesu s celou řadou komplikovaných kroků. Sběr dat z orgánů na čipu zase obvykle vyžaduje mikroskop nebo vysokorychlostní kameru. Orgány na čipu Linda a spol. s vestavěnými senzory by to teď mohly změnit.

Text: Stanislav Mihulka, převzato se svolením z portálu Gate2biotech, úvodní foto: Johan Lind, Michael Rosnach, Disease Biophysics Group/Lori K. Sanders, Lewis Lab/Harvard University

26. 12. 2016

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.