CZ / ENG

Všímáme si

Svoz nepotřebného nábytku i nákup v obchodě – se Zdrojovnou bezplatně

Zdrojovna dlouhodobě využívá odpad – předměty určené k likvidaci – jako materiál k výrobě nábytku, dekorací, doplňků či šperků. Na tento týden přichystala pro veřejnost několik lákadel. Bezplatný svoz nepotřebného nábytku, rukodělné dílny na Žižkově i čerstvě otevřený obchod, ve kterém se obejdete bez peněz.

 Svoz nepotřebného nábytku i nákup v obchodě – se Zdrojovnou bezplatně

V pátek 16. a v sobotu 17. října bude tým Zdrojovny kroužit po Praze s dodávkou a sbírat z domácností nepotřebný nábytek. Odvoz nabízí zdarma: „Nábytek poslouží návštěvníkům workshopu, minimálně se na něm naučí, jak se takový nábytek renovuje, a když se práce podaří, stane se vylepšeným kouskem do něčí domácnosti,“ říká Blanka Havlíčková. „Vytváříme alternativu zbytečnému vyhazování, ale důležité je pro nás i to, že se lidé nejrůznějšího věku sejdou a navzájem se inspirují,“ dodává spoluzakladatelka projektu Jana Němcová.

O jeden den později, v neděli 18. října, se v prostorách komunitního centra Žižkostel na pražském náměstí Barikád uskuteční druhý podzimní workshop Zdrojovny. Jeho tématem bude tvůrčí zužitkování odpadu – takzvaná upcyklace. Návštěvníci se naučí z nápojového kartonu či audiokazety vyrobit peněženku, na výrobu podtácku mohou využít stará CD a zbytky vlny. Pracovat se bude i s kartonem, starými časopisy, odstřižky látek, ze kterých vzniknou placky, brože a náušnice.

Podobně laděná otevřená dílna pod taktovkou Zdrojovny, spojující rukodělné práce a alternativní pohled na odpad, se koná již podeváté. „Naši lektoři-recyklátoři přicházejí se stále novými nápady a teď se k nám ještě připojily nové tváře,“ přibližuje další akci Martina Bugárová ze Zdrojovny. Vstup na akci je zdarma, na jednotlivých stanovištích se pouze přispívá na spotřebovaný materiál. Zváni jsou lidé každého věku i manuálních dovedností.

Do třetice Zdrojovna zve do nově otevřeného Freeshopu – obchodu i skladu –, který sídlí na žižkovské adrese Jeseniova 60. Obchod v autonomním centru Klinika je otevřený každé úterý a čtvrtek od 17. 30 do 20. 00. „Co se vám zalíbí, to si odnesete. Co vám doma překáží, to nevyhodíte, ale darujete,“ říká Martina Bugárová. Freeshop Zdrojovny získává zboží výhradně od jednotlivců a vychází z předpokladu, že každý z nás může doma najít věci, které už nepotřebuje. „To, čeho se jedni snaží rychle zbavovat a vyhazují do popelnic, jiní jedou znovu nakupovat,“ podotýká Havlíčková.

Inspiraci našla Zdrojovna v zahraničí. Podobné projekty existují například v Berlíně nebo Vídni. V Praze dosud fungovaly freeshopy jen v rámci squatů. Najdete tam třeba židle, skleničky, hrnky, talíře, dekorace, lustry, nářadí. Nejsou tam ale například knihy, oblečení či sportovní vybavení.

Zdrojovna dlouhodobě podporuje myšlenku opětovného využití starého nábytku, vybavení, předmětů určených k likvidaci.  Nápad založit Zdrojovnu se zrodil v roce 2013 v hlavách několika studentek díky inspiraci ze zahraničí. Projekt vznikl za podpory drobných přispěvatelů prostřednictvím portálu HitHit a záštity neziskové organizace Spojené hlavy. V současnosti jsou hlavní aktivitou Zdrojovny recyklační workshopy pro veřejnost pod vedením lektorů.

12. 10. 2015 Text: Tereza Lišková, foto: archiv Zdrojovny,

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.