CZ / ENG

Všímáme si

Vánoční dekorace mohou být živé, paličaté i nakažlivé

Už od školky jsme se na Vánoce učili vyrábět  ozdoby, kterými se pak ověsila celá domácnost. Někdo vystřihuje vločky z papíru, jiný váže slaměné hvězdy. Další nechávají příhodné motivy vyrůst v laboratoři nebo na vlastní vymrzlé verandě. 

Vánoční dekorace mohou být živé, paličaté i nakažlivé

Americká fotografka Angela Kelly využila nízkých prosincových teplot a před svým domem ve Washingtonu vytvořila sérii půvabných fotek zmrzlých mýdlových bublinLife in a Bubble. Stačil ji k tomu foťák, voda, saponát, sladký kukuřičný syrup Karo, dvanáct stupňů pod nulou a hravý syn. (zdroj: mymodernmet.com)

Nejen v zimě příroda dokazuje, že to sama umí nejlépe. Příkladem jsou pestré kolonie bakterií v Petriho miskách, jejichž životní podmínky usměrňuje člověk. Izraelská umělkyně Eshel Ben-Jacob, která se účastní i vědeckého výzkumu, zjistila, že bakterie snažící se adaptovat na stresující prostředí spolupracují. Pokoušejí se přežít jako skupina. Vzor rozrůstajících se větví a šlahounů například znamená, že kolonie hledá potravu v širším okolí. Napojeny na sebe si pak mohou výživu předat. Eshel přidala do výsledků svých pokusů trochu barviva a zvýraznila tak nádherné hvězdicovité vzory z bakteriálního života. (zdroj: tamar.tau.ac.il

A co vánoční stromeček? Mnozí nakupují čerstvý zelený strom, někteří mají doma na půdě umělý, najdou se i stromečky z knih, ozdobených štaflí i nakupených polštářů. Žádný z nich vám ale doma neporoste. Co takhle si ho z lektvaru během pár hodin vypěstovat přímo na parapetu? Tvar stromku si vstřihněte ze staré mycí houby, seskládejte z dřevěného uhlí či kartonu a postavte ho do mělké misky. Smícháním šesti lžic vody, stejného množství soli a mořidla na prádlo a jedné lžíce amoniaku vznikne tekutina, kterou přelijte přes houbový stromek. Můžete ho posypat troškou potravinářského barviva. Poté ho ukliďte na klidné a bezpečné místo. V závislosti na okolní teplotě a vlhkosti mohou první krystalky začít růst už po hodině. (foto: Anne Helmenstine a instructables.com)

Síran hořečnatý v kombinaci s vodou zařídí i minimalistické kouzlo bílých Vánoc. (zdroj: questacon.edu.au)

Jak zachovat tradici a být bio? Řešením jsou živoucí a světélkující vánoční koule. Podle vzoru blogu Exploring The Invisible je třeba do průhledné koule smíchat mořskou vodu, kapku glycerolu a světélkující bakterii Photobacterium phosphoreum. (zdroj: exploringtheinvisible.com)

Je to málo? Na tradici dekonstruktivismu navazuje Bakteriální vánoční strom od stejného autora. Zeleň zajistí bakterie Pseudomonas aeruginosa, o červené ozdoby se postará krevní bacil Serratia marscens. Původně plánovaný tvar vánočního stromu rozložily živé bakterie, které měly použit jen jako barevné pigmenty. Duch Vánoc promlouvá. 

 

Dáte na Material Times čtěte o netradičních materiálech pro šperkrozhovor o nových materiálech, které rostou pod rukama.

text: Kateřina Zvelebilová, Tereza Lišková

23. 12. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.