CZ / ENG

Všímáme si

Vědci s frézou navštívili komunitu lovců a sběračů

Vědec Amit Zoran z Hebrew University a Jennifer Jacobs, doktorandka z MIT, se před dvěma lety společně vydali do pouště Kalahari. S vozem naloženým digitálními technologiemi navštívili dvě namibijské vesnice, kde žijí Kungové. Nákladu vévodila CNC fréza a 3D tiskárna. V rámci pokusu chtěli vědci mimo jiné prozkoumat možnosti mezilidské komunikace, ke které dochází během spolupráce při výrobě věcí. 

Vědci s frézou navštívili komunitu lovců a sběračů

Tamní domorodí obyvatelé, kteří ještě v první polovině 20. století žili kočovným způsobem života, se dodnes věnují sběru a lovu. Udržují si i tradici prastarého způsobu výroby dekorativních šperků. Ve zkratce můžeme říci, že při výrobě s oblibou používají například skořápky pštrosích vajec. Cení si tvůrčích dovedností a skromnosti. Jejich kultura není postavená na shromažďování majetku, investují předně do budování sociálních vazeb a harmonie v rámci komunity.

Jacobs a Zoran místním nabídli své nástroje a přístup designérů, kteří obvykle operují ve virtuálním světě abstrakce. Tamní skupiny tvůrců uplatnily svůj jedinečný a velmi konkrétní přístup k výrobě šperku i jeho funkci. Při kolektivní práci společně testovali možnosti slučování digitálních a starobylých řemeslných postupů. Jejich artefakty se nakonec sestávaly například ze skořápek, které byly dekorované parametricky designovanými vločkami, kožených komponentů či plastových korálků z 3D tiskárny.

J. Jacobs ukazuje možnosti zařízení Roland Modela MDX, které slouží ke 3D skenování, modelování a frézování 

Výzkumníci navrhnuli přívěšek ve formě ozubeného kola a místní tvůrci ho začlenili náhrdelníku

Spolupráce a diskuze nad designem šperků

Díky workshopům se dvěma skupinami místních tvůrců – pokaždé byl přítomen alespoň jeden anglicky mluvící člen komunity – si badatelé ověřili svou hypotézu. Předpokládali totiž, že společná tvorba pomáhá přemostit rozdíly v komunikaci mezi diametrálně odlišnými kulturami a umožňuje vhled do postupů a hodnot, které nejsou ovlivněny digitálním světem ani průmyslovou výrobou. Nově nastíněná forma spolupráce na druhou stranu poskytuje i vzácný vhled do sféry možností a limitů technologií naší současné civilizace.

Jacobs a Zoran v závěru své studie upozorňují, že bychom neměli podceňovat hodnotu a význam sdíleného procesu tvorby. Podle jejich slov jde o jednoduchý mechanismus rozvíjející tvůrčí mezikulturní dialog, který využívá lidské bezprostřednosti při práci. Učí nás pochopení významu, který má zařazení designu a tvorby do společenského života. „Pomohlo nám to pochopit roli tvorby samotné v rámci komunity,“ shodují se vědci.

Text: Anna Šopovová, Foto: archiv Amit Zoran, Jennifer Jacobs

 

Článek vznikl na základě informací ze studie Jacobs, J. and Zoran, A. Hybrid Practice in the Kalahari: Design Collaboration Through Digital Tools and Hunter Gatherer Craft. In: Proceedings of the ACM SIGCHI Conference on Human Factors in Computing Systems, Seoul, Korea, April 2015.

 

20. 4. 2016

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.