CZ / ENG

Všímáme si

Vesnickou školu v Himálaji od českého architekta vytápí slunce už sedm let

V pražské Betlémské kapli se v úterý 12. května uskuteční šestý ročník Benefice pro unikátní sluncem vytápěnou školu, kterou před lety jako svůj diplomový projekt postavil v indickém Kargyaku Jan Tilinger. Kargyak je odloučená vesnice v indickém Himálaji a leží ve výšce 4200 metrů nad mořem. Vesnice je jedním z posledních míst, kde přežívá původní tibetská kultura. Od září roku 2008 tam stojí energeticky soběstačná škola od českého architekta.

Vesnickou školu v Himálaji od českého architekta vytápí slunce už sedm let
Zavřít Jan Tilinger při stavbě Sluneční školy

Vesnice neměla školu. Děti musely odcházet do vzdálených internátů, nebo se nikdy nenaučily číst a psát. Architekt Jan Tilinger během opakovaných návštěv zkoumal tamní unikátní architekturu a kulturu. Na základě setkání s obyvateli a navázáním kontaktů s regionálním ministerstvem školství a místními nevládními organizacemi začal pracovat na výstavbě školy. Občanské sdružení Surya školu vytápěnou sluneční energií dostavělo v roce 2008. Výuka ve škole je zajištěna sdružením ve spolupráci s místními učiteli a několika českými dobrovolníky. Již šestým rpkem Surya získává prostřednictvím benefičních koncertů peněžní prostředky na správu a fungování školy.

Večerem bude provázet herec a improvizátor Jaroslav Dušek a představí se Dismanův rozhlasový dětský soubor, kytarista Zdeněk Bína nebo Lena Yellow z Yellow Sisters. ,,S Jaroslavem se známe už několik let, pomáhali jsme mu s kamarády při stavbě jedné unikátní stavby v Jindřichovicích pod Smrkem, slovo dalo slovo a Jaroslav se stal nedílnou součástí naší akce,“ vysvětluje Jan Tilinger, která na Stavební fakultě ČVUT vede kurz Stavební inženýrství v rozvojových zemích.

Při stavbě Sluneční školy posloužily nepálené cihly vyrobené kilometr od stavby.Třicet kilometrů  putovalo na stavbu topolové dřevo, které se táhlo po zamrzlé řece. Hraněné prvky na prosklenou fasádu a skleněné tabule se přivezly na koních z nejbližšího města. ► dále čtěte v textu Domy z písku

Součástí večera bude i dražba fotografií ze zanskarské oblasti od Jana Tilingera: ,,Pravidelně dražíme asi deset fotografií, jejichž autorem jsem já nebo Ondřej Čundr. V součtu se nám podaří vybrat až sto tisíc korun.“ Dveře kaple se otevřou v úterý v sedm večer. Vstupenky od 120 do 700 Kč jsou v prodeji v Divadle Archa, Ticketpro a Betlémské kapli. Benefiční večer zaštítil rektor Českého vysokého učení v Praze Petr Konvalinka. 

12. 5. 2015 text: Tereza Lišková, foto: archiv sdružení Surya, Jan Tilinger

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.