CZ / ENG

Všímáme si

Všechno bude lepší! Hlavně v Praze — věřte nevěřte

Není to tak dávno, co nás muž z plakátu ujišťoval, že bude líp. Mnohé signály nasvědčují, že lepší zítřky klepou na dveře – minimálně v metropoli pražské. Kde taky jinde?!

Všechno bude lepší! Hlavně v Praze — věřte nevěřte

V JEDNOM KOLEČeská televize informovala, že Praha hodlá omezit i čas, po který mohou hudebníci zůstávat na jednom místě. V lichých hodinách by směli hrát pouze na levém břehu Vltavy, v sudých by se museli přesunout na druhou stranu řeky. Prakticky by se tak na jednom místě mohli zdržet maximálně šedesát minut. Usiluje hlavní město o tělesnou obrodu hudebníků?

Dost možná. V rafinovaném propojení s novinkami, které v rámci svobodomyslné přehlídky Design představuje iniciativa „pro lepší město“, by to mohlo mít grády. V lepším městě by stály interaktivní digi zastávky a ulice by brázdily moderní bicykly chytřejší než rádio. Podle informací z webu iniciativy by byl projekt nového městského mobiliáře pro Prahu zainvestován a provozován soukromou společností, která by ho následně financovala z příjmů z reklamy na mobiliáři. Na projektu se podílí společnost mmcité — český vývojář a výrobce mobiliáře, tuzemští studenti a věhlasní designéři. Podpořila ho i společnost BigBoard, o které se nedávno hodně mluvilo například v kauze kolem Pražských stavebních předpisů a související regulace reklamních ploch ve městě. Nyní BigBoard  vystupuje i jako exkluzivní outdoor partner Designbloku.

Na Designbloku se iniciativa „pro lepší město“ nevystavuje jen nové zastávky, ale i systém půjčování kol Velonet. Kola by se díky němu půjčovala za stovku na hodinu – to by se mohlo (nejen) hudebníkům s kytárkou dost vyplatit. Další skvělou zprávou je, že systém půjčování červených kol bude kompatibilní se stejnobarevnou OpenCard! A co víc? Přichází to až z daleké Ameriky! Co na tom, že u nás už od roku 2013 rozvíjí (do určité míry svépomocí) systém komunitního půjčování kol skupina mladých profesionálů v rámci projektu Rekola? Jejich kola jsou růžová a do města příkladně vnášejí funkční myšlenku upcyklace. Iniciativa „pro lepší město“ o nich podle slov muže v lepší modré mikině i podle informačního panelu na stánku nic neví, prý jsou první. Čím dál tím líp, ve větším a rychleji.

 

OSVÍCENÍ: Na konci minulého týdne Prahu osvítil festival SIGNAL. Lidé vyšli do ulic a svorně putovali za světlem. Co nového jsme se dozvěděli o veřejném životě a prostoru? Že na některé instalace se nesahá, lidí je dost, noční můry jsou zažehnány. Doprovodnou vzdělávací session Transmit s mezinárodní účastí, na které vystoupila řada zajímavých osobností současného novomediálního světa, pro změnu navštívila jen skromná hrstka studentů, expertů, umělců a hackerů z českého rybníku. Tak třeba příští rok ve stejnou dobu.

 

OVOCE A ZELENINA: Ve čtvrtek večer smažil Kryštov Kintera ve vršovickém baru Zenit květákové placky. V úterý večer ocenila mezinárodní porota skleněný květák a brokolici druhým místem v mezinárodní soutěži Stanislav Libeňský Award. Egypťanka Walaa Hamza zaujala porotu perfektním řemeslným zpracování a vtipem. Aby toho nebylo málo, ve stejný den dobrovolníci ze spolku Zachraň jídlo ve spolupráci s Potravinovou bankou Praha a Litoměřice nasbírali na poli téměř 550 kilogramů krásných květáků, které by jinak přišly vniveč. Paběrkováním za výživnější svět.

 

DEKA: Ze žižkovského Autonomního sociálního centra Klinika v době zahájení Designbloku odjíždí kamion naložený oblečením a přikrývkami, které mají pomoct uprchlíkům pokoušejícím se v chladu a dešti překročit hranice do lepšího světa. Zahraniční hvězdy BLOND & BIEBER na hlavní designblokové výstavě s titulem Svoboda, s podtitulem NO THINGS NO DESIGN, vystavili tuláckou deku se šlemi. A vyzývají ke svobodnému odpočinku kdekoliv: „Sleep with us.“ No tak proč ne, ale není to pro každého.

 

FUSKY: Česká módní scéna je o dva páry bohatší. Nehynoucí lásku do konce věků si vyznávají prémiové ponožky Gråpenger spojené cvočkem. Ponožková revoluce proti osamělosti? V Praze jsou k dostání v pověstné Krymské ulici ve Strojovně. Uvolněnější model svazku ztělesňují ponožky Flashtones, tady se na páry nehraje. Barevné mixy jsou nečekaným hitem letošního podzimu, právě nyní na portálu HitHit. V kavárně Jericho s příchodem pozemních mrazíků přestali potulní prodejci prodávat růže, nabízejí ponožky za tři pětky. Nezisková organizace Elpida uvedla krátký film o pletení ponožek. Seniorka Věra z Červené Vody v Jeseníkách s nadšením vypraví, kterak plete Ponožky od babičky. Tohle zahřeje!

MATERIÁLY: Japonská automobilka Lexus hledá manuálně zručné zaměstnance – vyprodukovala tedy přesnou a pojízdnou papírovou repliku modelu Lexus IS. Podvozek a rám jsou z oceli a hliníku. Do deště se nehodí. Škodovka kvůli Designbloku nechala kola svého vozu pokrýt křišťálovým hvězdným prachem. Důkaz místo slibů, v tuzemsku se blýská na lepší zítřky.

 

23. 10. 2015 Text a foto: Tereza Lišková, kresba: Barbora Tögel, zdroj foto: DOBRO. Zoot (ponožka), Zachraň jídlo (z pole), Fabiana Mertová/Trasmit (přednášející Denisa Kera)

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.