CZ / ENG

Všímáme si

Všímáme si: čeští vědci vyrábějí energii z mangových pecek

Všímáme si: čeští vědci vyrábějí energii z mangových pecek

Autor textu: redakce Material Times • Foto: Canva


Energie z mangových pecek

Čeští vědci z Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU pomáhají v Kambodži přetvářet odpad ze zpracování ovoce na energii. Díky tomu se snižuje spotřeba palivového dřeva, jež je v oblastech nadměrně těženo. Z mangových pecek vyrábějí brikety. Ty následně využívají domácnosti i zpracovatelské podniky. Ukázalo se, že tento materiál má pro výtop velmi dobré vlastnosti, jako je mechanická odolnost, vysoká výhřevnost, nízké emise oxidů dusíku a uhlíku a nízký obsah popele. Mango je v Kambodži jeden z nejdůležitějších zemědělských produktů. „V posledních letech se zlepšuje situace ohledně zpracování manga. Dříve byla jeho velká většina vyvážena v čerstvém stavu do zahraničí, ale také se ho velké množství při sezónní nadprodukci zkazilo. Nyní stále více zpracovatelů vyrábí sušené mango, které se nekazí a dá se prodat i mimo sezónu. Tím ale začal vznikat nový problém, kdy se při zpracování ovoce ve větším množství hromadí odpad, hlavně mangové pecky,“ uvedl Petr Němec z Ústavu lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie LDF MENDELU.

Skincare z odpadních vod

Německá reklamní agentura Serviceplan vyvinula produkt pro péči o pleť vyrobený z odpadních vod z textilního průmyslu. Produkt má propagovat proces barvení bez použití chemických látek japonského startupu Aizome. Informoval o tom web Deezen. Startup tím chtěl mezi všemi tvrzeními o udržitelnosti mnoha společností textilního odvětví získat pozornost pro svou nově vyvinutou barvicí techniku, která využívá vysokofrekvenční zvukové vlny k přidávání rostlinných barev do textilií. Tento produkt péče o pokožku byl vyroben především z odpadní vody, která vzniká při procesu barvení na rostlinné bázi společnosti Aizome. Při něm se na vlákna organické bavlny namočená do rostlinných částic aplikuje ultrazvuk, což znamená, že se trvale spojí. Podle společnosti Serviceplan byla odpadní voda z tohoto procesu vybrána pro výrobu přípravku Wastecare, protože si zachovává zdraví prospěšné vlastnosti léčivých indigových rostlin. Přípravek pro péči o pleť lze aplikovat na obličej a krk a má hydratační, protizánětlivé a antioxidační účinky, uvedla agentura.

Vyšetření bez lékaře

Vyhnout se čekání u lékaře? I to je nyní možné díky umělé inteligenci. Startup Forward představuje samoobslužné zařízení CarePod, které nazval “první ordinací lékaře s umělou inteligencí”. Píše o tom web trend watching. CarePod bude nabízet diagnostické nástroje na bázi umělé inteligence pro preventivní péči a monitorování v samoobslužném, samostatném zařízení.

Ordinace umělé inteligence funguje tak, že pacienti vstoupí dovnitř, přihlásí se pomocí aplikace a získají přístup k měření životních funkcí, biometrickému skenování těla a krevním testům, přičemž další možnosti screeningu budou následovat. Podle společnosti Forward mohou její zdravotní aplikace pomoci lidem řešit řadu onemocnění, včetně cukrovky, hypertenze, deprese a úzkosti. Veškerá data shromážděná během návštěvy pacienta jsou přenášena do platformy péče společnosti Forward, která využívá kombinaci umělé inteligence a lidského lékařského personálu k průběžnému sledování reakce na léčbu, identifikaci rizik onemocnění a vyhodnocování zdravotního stavu svých uživatelů. Koncepty, jako je CarePod, nebudou schopné nahradit lidské lékaře a osobní návštěvy, ale jejich zaměření na prevenci a monitorování by mohlo podstatně snížit tlak na primární péči.

28. 11. 2023

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.