CZ / ENG

► Hrana: Vyšla kniha o Památníku Jana Palacha ve Všetatech

► Hrana: Vyšla kniha o Památníku Jana Palacha ve Všetatech „Podoba památníku je symbolem situace, kdy do života země, rodiny a člověka zasáhla zvenčí hrana zla a s ní výzva,” píší autoři Pavla Melková a Petr Blažka v nové knize o budově Památníku Jana Palacha ve Všetatech. „Zdůrazňuje význam činu spočívající v uslyšení dějinného apelu jednotlivcem a vyzdvihuje tak v univerzální rovině platnost Palachova činu i pro současnost.”

 

 

Kniha architektky Pavly Melkové a historika Petra Blažka Hrana: Památník Jana Palacha ve Všetatech provází čtenáře historií Palachova života i jeho činu a zároveň tak osvětluje jednotlivé architektonické záměry a samotné pojetí Památníku. Podoba památníku pochází z návrhu architektů Miroslava Cikána a Pavly Melkové ze studia MCA Architects.

O budově ve Všetatech jsme informovali už v loňském roce a celý článek si můžete přečíst zde.

 

 

Autoři knihy, která vychází v české i anglické verzi a vydává ji Národní muzeum, prochází a osvětlují symbolické prvky obsažené v architektonické a výtvarné stránce stavby, které jsou pro pochopení Palachova činu stejně důležité, jako samotná výstava v historické expozici muzea. Památník má proto podobu symbolické hrany zla, která násilně vstupuje do života země, rodiny i člověka.

Autoři v anotaci ke knize dodávají: „Památník zdůrazňuje význam činu spočívající v uslyšení dějinného apelu jednotlivcem a vyzdvihuje tak v univerzální rovině platnost Palachova činu i pro současnost. Odkazuje nás k naslouchání výzvám dneška a osobní reakci na ně.“

Kniha Hrana: Památník Jana Palacha ve Všetatech je k dostání na stránkách Národního muzea.

 © Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.