CZ / ENG

► KONOPEX – veletrh o plodině, která chutná, léčí, šatí i izoluje

Konopí patří mezi udržitelné zdroje. Je z něj možné vyrobit textilie, plast, stavebniny, kosmetiku, léčiva i jídlo. Povědomí o mnohostranném využití této plodiny opět rozšíří veletrh Konopex. Bude se konat od 21. do 23. dubna 2017 v Ostravě.

Tuzemští i zahraniční vystavovatelé představí od pátku do neděle své produkty a služby. Jedna část veletrhu patří oblasti pěstování a zpracování konopí – tedy substrátům, semenům, hnojivům či nástrojům. V druhé části výstavní plochy se představí finální konopné produkty. Návštěvníci ochutnají konopný olej, sýr, pečivo, sušenky, zmrzlinu, semínka, těstoviny, pivo či čaj. Praktické zkušenosti bude možné získat na workshopech věnovaných míchání konopného betonu (►o tématu se více dočtete zde), sázení a řízkování bylin či výrobě masti.

Kromě veletržní expozice chystají organizátoři i řadu přednášek a besed. Řeč bude o pěstování a využití všestranné rostliny napříč obory – v lékařství,  stavebnictví, textilu, papírenství, v energetice, potravinářství, kosmetice, veterinářství a dalších odvětvích. Novinkou letošního Konopexu je konopná burza KONOTRADE. Na pomyslném tržišti nápadů se představí začínající jednotlivci i firmy, které hledají obchodního partnera, investora, distributora, prodejce nebo inspiraci.

Pěstitelů technického konopí u nás zatím moc není, zpracovatelé se tak nemohou spolehnout na místní dodávku suroviny a dovážet ze zahraničí se nevyplatí. Obor také stále naráží na předsudky, četné kontroly a někdy i na neadekvátní zásahy. Značné množství policistů doprovázelo i první ročník Konopexu. Mnozí proto jistě ocení skutečnost, že stát se systematicky věnuje i podpoře tohoto odvětví. Zvláštní rada ministerstva zemědělství chystá program na podporu pěstování a zpracování komoditních plodin, mezi něž vedle konopí patří i další poklad jako stvořený pro naše podmínky – len (► o lnu v Česku se více dočtete zde).

Veletrh KONOPEX 2017 se letos nově koná v multifunkční hale Gong v areálu Dolních Vítkovic. Jednodenní vstupenka na veletrh nyní stojí v předprodeji 110 Kč, na tři dny je za 250 Kč. Třídenní program si návštěvníci mohou zpestřit prohlídkou dolů a průmyslových věží. K osvěžení poslouží spřátelená kavárna Maryčka, kde se podle provozovatelů děje „všechno, co v Ostravě stojí za to“ – mimo jiné tam najdete i tištěné vydání magazínu Material Times.

Text: Kateřina Zvelebilová, foto: UK College of Agriculture, Food & Environment, Flickr, 2015, 2016, CC BY-NC-ND 2.0© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.