CZ / ENG

Všímáme si

Novou dominantou Ostravy je nekonečná spirála od Josefa Pleskota

Výška 77,7 metrů, obestavěný prostor 1270 m³, náklady 56 milionů korun a jméno podle nejrychlejšího muže světa – Bolt Tower. To je nová nástavba Vysoké pece č. 1 v industriálním areálu Dolních Vítkovic z dílny architekta Josefa Pleskota.

Novou dominantou Ostravy je nekonečná spirála od Josefa Pleskota

Vysoká pec č. 1, ve které se dříve tavilo železo, sahala původně do výšky 63,6 metrů. S ideou přidat peci nástavbu přišel dvorní architekt Dolní oblasti Vítkovice Josef Pleskot před čtyřmi lety. Nyní je Bolt Tower novým nejvyšším geografickým bodem v Ostravě – tyčí se do výšky 345 metrů nad mořem. Návštěvníci se tu rozhlédnou po okolí z téměř osmdesáti metrů, přejdou adrenalinovou lávku či posedí v kavárně.

(Foto:  Jiří Zerzoň)

Vestavěná prosklená válcová nástavba slouží jako vyhlídková věž s více účelovými prostory. Pevné jádro nástavby je z oceli a nachází se v něm výtah, točité schodiště i toalety. Kolem skleněného válce, jenž má podstavu devatenáctihranného mnohoúhelníku, se obtáčejí v šestiprocentním sklonu vnější lávky spojující jednotlivé úrovně. To vše propojuje a pohromadě drží soustava nosníků, podpěr, lanek a táhel, které dodávají věži konstruktivistický vzhled.

Pohled z vyhlídkové plošiny Bolt Tower na areál Dolních Vítkovic.

Nástavba Vysoké pece symbolizuje oheň, který vzplál nad pecí, když se produkoval velký objem vysokopecního plynu. Architekt se inspiroval například avantgardní Věží třetí internacionály od Vladimira Tatlina či slavným Nekonečným sloupem uznávaného sochaře a fotografa rumunského původu Constantina Brancusiho.

Kolem podstavy devatenáctihranného mnohoúhelníku se obtáčejí vnější lávky spojující jednotlivé úrovně, které drží pohromadě soustava nosníků, podpěr, lanek a táhel.

Projekční přípravy začaly roku 2011 a trvaly dva roky. Samotná realizace probíhala pouhých deset měsíců, od června 2014 do dubna letošního roku. Na název nově otevřené nástavby vypsalo sdružení Dolní oblast Vítkovic soutěž. Z více než tisíce návrhů byl pak vybrán právě Bolt Tower (který můžeme přeložit jako „šroubovice“). Dne 24. května věž před ostravským závodem Zlaté tretry navíc osobně pokřtil i jamajský atlet Usain Bolt.

 „Je to nekonečná spirála, symbol dynamiky, prosperity a vztahu k něčemu víc, nejen k materiální podstatě člověka,“ říká o stavbě architekt Josef Pleskot. (Foto:  Jiří Zerzoň)

Nástavba Vysoké pece č.1 není prvním projektem světoznámého architekta Josefa Pleskota v Ostravě. Od roku 2010 se podílel na několika místních stavbách. Ať už šlo o metamorfózu vysoké pece, konverzi plynojemu na multifunkční halu Gong, novostavbu Svět techniky nebo o rekonstrukci bývalých šaten Dolu Hlubina na klub Heligonka.

Debata s Josefem Pleskotem o budoucnosti areálu Dolních Vítkovic na letošním festivalu Colours of Ostrava v budově Svět techniky.

(Foto:  Jiří Zerzoň)

Všechny Pleskotovy stavby jsou řešené úsporně a tematicky, s ohledem na ekonomii provozu. Důležitá jsou pro něj prostranství mezi jednotlivými objekty a jejich propojení. Příkladem může být obnovení zapomenuté Jantarové stezky nebo Ruská ulice, kterou se podařilo propojit s Místeckou třídou. V budoucnu by mohla areál Dolních Vítkovic oživit ještě stavba vědecké knihovny, o jejíž výstavbě se nyní jedná.

25. 8. 2015 Text a fotografie: Kateřina Hendrychová, Úvodní foto: Jiří Zerzoň

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.