CZ / ENG

► Příliš viditelná architektura – Kruh zve na přednášku Zdeňka Fránka a Piotra Brzozy

Spolek Kruh pořádá 1. června další architektonickou přednášku s následnou diskusí z cyklu Jiná perspektiva. Promluví progresivní český architekt Zdeněk Fránek a polský architekt Piotr Brzoza, dlouhodobě žijící ve Švýcarsku. Přednáška proběhne v prostorách Domu uměleckého průmyslu DUP39 na Národní třídě v Praze.

Modlitebna Církve bratrské Litomyšl, Fránek Architects

Před prázdninovou pauzou přivítá KRUH Zdeňka Fránka, děkana Fakulty umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci a autora řady úspěšných realizací. Zdeněk Fránek má ve svém portfoliu mimo jiné stavbu soukromé galerie v Pekingu, několik církevních staveb jako například modlitebnu Církve bratrské v Litomyšli nebo Výzkumné centrum ve Slavkově u Brna – objekt laboratoří na vodní ploše opláštěný svislými zahradami – nebo realizaci objektu českého konstruktivisty Jana Kubíčka ve veřejném prostoru v Kolíně. Jeho přednáška, jediná česká v cyklu Jiná perspektiva, s podtitulem Příliš viditelná architektura, provede po autorových architektonických principech z posledních let. Zobrazí metody někdy protichůdné a zdánlivě si odporující, ale vždy vedoucí k jednotnému pojetí prostoru.

Dům umělce Pawela Althamera, Piotr Brzoza

Druhým hostem přednášky bude Piotr Brzoza, polský architekt žijící ve Švýcarsku. Pracoval mimo jiné pro kanceláře b&k+ Brandlhuber v Kolíně nad Rýnem (přijedou na pozvání KRUHu do Prahy v říjnu) nebo Diener&Diener Architekten v Basileji. Od roku 2011 vede vlastní ateliér v Basileji. V přednášce bude hovořit o svém mnohovrstevnatém, pragmatickém přístupu k procesu navrhování. Tento přístup považuje za rozumnou alternativu k převládajícím strategiím v architektuře 20. století – a sice k jednotvárné unifikované rozměrnosti funkcionalismu a k nahodilým a dekadentním formálním experimentům postmoderny. „Praxe následného překrývání logických závěrů různých aspektů a oborů otevírá možnost nejen pro nový a nečekaný architektonický nadbytek, ale především pro rehabilitaci profesní důvěryhodnosti architektů,“ říká k tématu přednášky. Piotr Brzoza byl nominován polskou porotou na cenu Miese van der Rohe.

Přednáška Zdeňka Fránka proběhne v češtině, Piotr Brzoza promluví v angličtině bez tlumočení. Vstupné je 100,-, pro studenty a seniory 80,- Kč.

Text: Kateřina Zvelebilová, foto: archiv KRUH© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.