CZ / ENG

Všímáme si

Kolín je první: ukazuje krásu hmoty a dílo Jana Kubíčka

Tento týden, v pondělí 25. července, bylo na Husově náměstí v Kolíně slavnostně odhaleno dílo předního českého konstruktivisty, kolínského rodáka Jana Kubíčka. Realizace jeho vize se ujal uznávaný architekt Zdeněk Fránek, děkan Fakulty umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci. 

Kolín je první: ukazuje krásu hmoty a dílo Jana Kubíčka

Před třemi lety zesnulý výtvarník Jan Kubíček je známý jako fotograf, grafik, ilustrátor, a především malíř. Realizaci umělcovy vize inicioval, zorganizoval a zaplatil dlouholetý sběratel Kubíčkova díla Tomáš Benák. K realizaci přizval architekta Fránka. Díky podpoře kolínského starosty Víta Rakušana a úřadů se podařilo záměr naplnit bez průtahů a byrokratických obtíží. Vybudování základů pro objekt a úpravu okolí zajistilo na své náklady město. Je to už několikátý počin, kterým vedení radnice v posledních letech splácí svůj dluh vůči významným rodákům, mezi které patří arciopat břevnovského kláštera Anastáz Opasek, fotograf Jan Sudek či výtvarník Jiří Balcar.

Samotný objekt vznikl na základě okótované kresby. Z umělcovy pozůstalosti, která obsahuje podobných kreseb více, ji vybral Zdeněk Fránek. Zvolil i měřítko a konkrétní kolínskou lokalitu. Posléze dohlédl na výrobu objektu. Zhotovení měla na starost rodinná zámečnická firma Václava Svobody ze Ždírce u Havlíčkova Brodu. Svoboda, jehož práce se těší věhlasu, spolu se svým synem pracuje i pro jiné umělce, zhotovuje například objekty Karla Malicha. Architekt Fránek po obdivné řeči o Kubíčkově dílu, kterou pronesl u příležitosti slavnostního odhalení objektu, podotkl, že kdo neocení sílu Kubíčkova moderního myšlení, může objekt použít jako prolézačku. Objekt je totiž ze silného plechu. Lidé si na něj mohou sedat i stoupat.

Hmota objektu se čtvercovou základnou se chová podle jasných pravidel – dle umělcovy vize hledá výraz a tvar

Obrazy Jana Kubíčka vlastní řada galerií v Česku i v zahraničí. Někde mají i jeho trojrozměrné práce určené do interiéru a ve Švýcarsku je podle jeho návrhu zpracován bazén v jednom soukromém objektu. Kolín se ale stává vůbec prvním městem, kde se třírozměrná realizace umělcovy vize stala součástí veřejného prostoru. Naplňuje se tak představa, kterou výtvarník zapsal do jednoho ze svých deníků: „Věci, které jsem v posledních letech vyvíjel, spěly svou formou i podstatou již daleko více k formě architektonicko-plastické než k obrazu závěsného typu. Jejich vlastním smyslem a funkcí by tedy mělo být začlenění a prolnutí do dalších větších architektonických forem či souvislostí.“

Kubíčkovo dílo představily v posledních třech letech například Galerie hlavního města Prahy, Angermuseum v Erfurtu a Muzeum Leopolda Hoesche v Dürenu. V současné době vystavuje jeho kresby a obrazy Galerie Jana Kubíka v Litomyšli. Výběr jeho autorských fotografií ze sbírky Uměleckoprůmyslového muzea je k vidění v Galerii Josefa Sudka v Praze.

Text: Tereza Lišková, foto: archiv art.jankubicek.cz

 

29. 7. 2016

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.