CZ / ENG

► V pražských Holešovicích vzniká otevřená šicí dílna Pokoj č. 10

Na Praze 7 se v ulici Veverkova nachází malý dvoupatrový ateliér. Na konci minulého roku v něm našel útočiště nevšední obchod s textilem Kdotokdyslyšel. Nyní v přízemí domu vzniká Pokoj č. 10 – otevřená šicí dílna se stroji, ostrými nůžkami a zásobou špendlíků.

Za otevřením obchodu i nově vznikající šicí dílny stojí Jana Seidlová, která po studiu sociologie a práci v neziskovém sektoru zakotvila právě ve světě textilu. „Látky, které vybírám, jsou pro mě ztělesněnou nádherou – něčím, čím se chci obklopovat,“ říká. A dodává, že v životě potřebuje více šití a dílnu chce otevřít právě proto, že si myslí, že v tom není sama. „Šití mě učí být v přítomném okamžiku a věnovat práci veškerou koncentraci. Ve chvílích, kdy soustředění slábne a myšlenky se začínají toulat, trhá se nit, sešívám rub s lícem a párám a párám. Učím se být trpělivá a nechat činnosti její průběh, nepředjímat čas a přijímat tvůrčím způsobem výzvy, které se na cestě vynoří."

Stále intenzivněji se ozývají znepokojivé zprávy o špatných pracovních podmínkách v textilním průmyslu. Spolu s tím přibývá těch, kteří se rozhodli nenakupovat všechno oblečení v řetězcích s módou. Někdo má dost peněz na oblečení od férových výrobců, jiný má dost času na to, aby si některé kousky ušil sám. Pokud mu chybí potřebné vybavení, znalosti a zkušenosti, může přijít do otevřené dílny, získat pomocnou ruku či radu nebo sdílet své tvůrčí nápady s ostatními.

Pokoj č. 10 je stále ve fázi vzniku. Jana Seidlová podotýká, že sdílená šicí dílna by těžko mohla fungovat na čistě komerční bázi. Dílna by si měla vydělat na provoz – na člověka, který ji bude obsluhovat, na část nájmu a servis strojů. Plánovaná cena pronájmu místa v šicí dílně je 80 Kč za hodinu. Prvotní investice do strojů se však takovým poplatkem nikdy nevrátí. Z toho důvodu hledá počáteční finanční podporu přes crowdfunding na portálu HitHit.

připravila: Kateřina Zvelebilová, foto: archiv Kdotokdyslyšel© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.