CZ / ENG

Jak to vidí

František Marčík: Noční můra se zhmotňuje – bagry do našich domovů

Budoucností České republiky nechť jsou dinosauři, fosilie, plíce zhuntované prachem, bagry do našich domovů. To je přání české vlády, v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou, tím nejlepším ministrem všech dob Andrejem Babišem, vicepremiérem Pavlem Bělobrádekem, ministrem životního prostředí Brabcem, ministrem průmyslu a obchodu Mládkem a dalšími. Noční můra se zhmotňuje.

František Marčík: Noční můra se zhmotňuje – bagry do našich domovů

Když jsem snahu pokračovat v drancování krajiny severních Čech přirovnal k léčbě rakoviny plic v terminálním stadiu pomocí kouření dalších cigaret, Lenka Fischerová, designérka působící v Litvínově, mě opravila, že krajina na severu je spíše jako klín ženy, na níž se střídá jeden násilník za druhým. Jako vojáci válečným běsem smyslů zbavení rajtující na bezmocné zajatkyni. Příměry vyvolávají obrazy, ale realita je drsnější.

Cena uhlí ve světě klesá takovou měrou, že uhlobaron Bakala zavírá své doly na Ostravsku, podobně jako uhelná velmoc Polsko. Uhlí je tím spíše minulostí, nechceme-li dopustit, aby se klima utrhlo ze řetězu a nepřekročilo údajně bezpečné oteplení +2 °C od počátku průmyslové revoluce, k němuž se povážlivě přibližujeme. Bezpečně totiž víme, že abychom tomu zabránili, je nutné nechat pět šestin dostupných zásob fosilních paliv v zemi. Přitom spalování hnědého uhlí patří v tomto ohledu k tomu nejdestruktivnějšímu vůbec.

Budoucnost není v uhlí, ani v jádru. Budoucnost je v demokratizaci energetiky, v německé cestě, kde jsou obce, domácnosti a firmy samy sobě pány a žádní uhlobaroni či Putinové jim nemohou dávat nůž pod krk. Severní Čechy se mohly nadechnout, mohly se dočkat nové naděje, vize rozvoje regionu, který by vrátil místním lidem perspektivu a příslib prosperity, pozvedl region výrazně na nohy. Česká vláda na místo toho hodila místním klacek pod nohy, podrazila je. Návrat do socialismu je jistý. V roce 2015 je to zpráva tragická.

Přeji všem, kdo se výrazně angažují v boji za zachování limitů, aby s dnešním rozhodnutím vlády neklesali na mysli. Protože i teď platí, že co bylo jednou přijato, může být také odvoláno.

 

František Marčík je analytik a koordinátor projektu „Adaptace budov na změnu klimatu” v analytickém centru Glopolis o.p.s., kde se zabývá především problematikou změny klimatu a energetiky.

 

20. 10. 2015 ilustrace: Barbora Tögel, zdroj foto: Lom Bílina, cool3d – cool3d, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.