Jak to vidí
Jitka Pálková: Naprogramováni na přírodní zdroje
Osvětlení je jedním z oborů, který se v současné době rozvíjí nejrychleji. Jak jsme viděli na posledním ročníku veletrhu Light & Building, který se uskutečnil ve Frankfurtu na Mohanem, nejde již „jenom“ o úspory energie. Když se před pár lety úsporné světelné zdroje začaly prosazovat, jakožto příslušnice ekologicky smýšlející rodiny jsem staré dobré žárovky uvědoměle – a za nemalý peníz - nahradila úspornými žárovkami, abych následně zjistila, že v koupelně pořádně nevidím do zrcadla, u jídelního stolu si nic nepřečtu a vůbec – jak jsem si vyslechla od zbytku rodiny – „máme doma nějak tmu“. A zapovězené žárovky nenápadně v některých případech získaly zpět své místo na výsluní.
Dnes už svět světelné techniky pokročil mnohem dál. Ještě před třemi lety byly LED diody, přinejmenším v našich českých podmínkách, téměř drahým luxusem, nicméně všichni odborníci jim vzhledem k několikanásobně nižší spotřebě energie předpovídali velkou budoucnost. Dnes dávají až 15 x více světelné energie než klasická žárovka (na 1 Watt el. příkonu dávají světelný tok 130 až 150 lumenů, zatímco žárovka pouhých 10 lumenů) a jejich ceny se snižují. Jak bylo vidět na veletrhu, pracuje s nimi každý výrobce v oblasti světelné techniky a přinesly mnoho nových možností v oblasti designu svítidel.
Scrittura, kompozice s LED zdroji (Luceplan)
Úspornost a komfort jsou nepsanou samozřejmostí, umělé osvětlení lze programovat, ovládat na dálku, stává se součástí systému inteligentních budov a jedním z faktorů přispívajících k ochraně životního prostředí. Letošní ročník veletrhu však ukázal, že v současném vývoji nejde jen o Watty. Světlo má velký vliv na naše psychické a fyzické zdraví, na atmosféru, náladu, pracovní výkonnost atd. Nezáleží jen na jeho intenzitě, ale i na míře rozptýlení, barvě, schopnosti věrně podávat barvy. Nejlépe vnímáme denní světlo, světlo svíčky, zkrátka jsme „naprogramováni“ na přírodní zdroje. A těm se v některých směrech nejvíce blíží ona zapovězená klasická žárovka.
Budoucnost v oblasti osvětlení proto směřuje ke zdrojům, které nejen šetří energii, ale jejichž charakteristiky – teplota chromatičnosti, podání barev, směrování světelného toku a další parametry – se blíží světlu přírodnímu. Na trhu jsou i produkty, které umožňují měnit teplotu chromatičnosti tak, jak se mění v přírodě během dne od východu do západu slunce, či jak se mění v ročních obdobích. Nejnovější technologie OLED zase dává dokonale rozptýlené světlo, vhodné pro rovnoměrné osvětlení v ploše. Je potěšitelné, že v technologickém vývoji drží krok i desítky českých a slovenských výrobců, jejichž novinky se na veletrhu představily.
Svítidlo Sant (vyrábí Halla) dokáže měnit teplotu chromatičnosti světla / Nové plošné OLED zdroje přinášejí zcela nový design (svítidlo Olala, vyrábí Artemide)
Dějiny technického pokroku jsou z velké části dějinami překonávání „nedokonalé“ přírody – po tisíciletí bojujeme s povětrností, gravitací, biogenními činiteli, „nepohodlnými“ vlastnostmi přírodních materiálů i lidského těla, dokonce s tak vysoce přirozeným jevem jako je stárnutí. Přírodu v sobě však – naštěstí - překonat nedokážeme, ani lidský zrak neošálíme. Snad se jí dokážeme alespoň v některých ohledech vyrovnat. Bylo by zřejmě největším technickým zázrakem, kdybychom dokázali šetrně, efektivně a úměrně svým potřebám využívat to, co je nám a přírodě nejpřirozenější a co navíc získáváme v hojné míře, každý den a zdarma – energii Slunce.
Jitka Pálková vystudovala architekturu na ČVUT Praha, pracovala v projekci. Již 15 let píše články o architektuře, designu a bydlení. Působila jako redaktorka v časopisech Architekt, Bydlení, v současné době je editorkou časopisu Můj dům.
24. 4. 2014
Aktuálně
► Ambiente 2024: Svěží vlna inovací a designových trendů pro budoucnost spotřebního zboží
► Heimtextil 2024 otevírá dveře inovacím a udržitelným trendům
► Fotograf Contemporary přiváží do Prahy novou výstavu Marie Tomanové
► Sklo jako prostředek, cíl i inspirace – umělecké objekty Patrika Illa
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
11. 11. 15:02
DObrý den, rád bych paní Valérii poděkoval za zajímavý člínek a dovolil si v něm ...
Michael Rada - Jaký je váš vztah k přírodě? Symbiocén aneb zpátky na zem
4. 11. 19:19
Dobrý den, děkuji za další azjímavý článek a technologii. Projekty ve světě i tuzemsku ...
Michael Rada - Hub se Češi nemusí bát ani jako materiálu pro interiérový design, upozorňuje projekt SAMOROST
12. 10. 10:23
Fajn rozhovor! Těšíme se na výstavu v Galerii Kuzebauch v lednu 2024! Stejně má Ilja Bílek ...
Lucie - Nepodporujme mrtvé umělce, říká sklářská výtvarnice Michaela Spružinová