CZ / ENG

Jak to vidí

Kamila Boudová: Do čeho se oblékat ve světě rychlé módy, kterému vládnou nadnárodní giganti?

Znáte to? Člověk si domů nese impulzivně a levně pořízený kus hadru, s kterým se ve finále ani nedá vytřít podlaha. Doma ho přidá do narvané skříně, možná si ho ani nikdy nevezme na sebe, a svědomí černá. Téma etiky, zodpovědnosti a dlouhodobého rozvoje se v módním průmyslu točí už několik let, žádné zásadní změny však vidět není. Řešením je totální změna našeho životního stylu – přenastavení na lepší operační program.

Kamila Boudová: Do čeho se oblékat ve světě rychlé módy, kterému vládnou nadnárodní giganti?

Zatím ale řetězce rychlé módy stále otevírají nové pobočky a obsazují další trhy. Oblečení, které nadnárodní giganti produkují, je tak nekvalitní, že ho ani second handy neberou, a z cenných zdrojů se tak stává odpad. Trendy se točí jeden za druhým, spotřeba oblečení na člověka stoupá, lidí přibývá. Vyhlídky do budoucnosti jsou katastrofální a řada profesionálů i uvědomělejších spotřebitelů se ptá, co s tím budeme dělat? Někteří jim odpovídají otázkou. Pokud oblečení vyrobené v Asii přestaneme kupovat, co budou ti chudáci v továrnách dělat?

Je třeba si uvědomit, že koupí oblečení v řetězci s rychlou módou nepodporujeme dělníky a dělnice v Asii, ale nadnárodní korporaci, která tyto lidi vykořisťuje. Většina peněz končí v kapsách vysoce postavených manažerů i akcionářů korporace. Každým nákupem se tak stáváme součástí mašinerie novodobého otroctví. Společnost tím v praxi potvrzuje, že šedesát miliónů lidí na zemi má žít v nelidských podmínkách, pracovat až šestnáct hodin denně a dostávat plat pod hranicí chudoby.

Představa, že dojde k hromadnému bojkotu řetězců s rychlou módou, je dnes bohužel sci-fi. Příliš mnoho lidí upřednostňuje pohodlí a lenost před zodpovědností a smysluplným jednáním. Zároveň v globálním měřítku stoupá počet lidí, kteří vnímají skutečnou cenu levných produktů. Nakupují méně, ale kvalitněji. Podporují příští generaci značek a podnikatelů, v jejichž strategií není jen vlastní obohacení. Ti  zaměstnávají i lidi v Asii. Příkladem takového přístupu jsou třeba značky People Tree nebo Pants for Poverty.

Nákupem mimo módní řetězce podpoříme jiný systém, který díky tomu bude nejen existovat, ale i růst. Místo novodobého otroctví se budeme podílet na vytváření slušných pracovních příležitostí jak u nás, tak po celém světě. Alternativou pro miliony dělnic a dělníků v jihovýchodní Asii není jiný průmysl, ale jiný zaměstnavatel. Jiný systém založený na jiných hodnotách.

Už dnes se ale můžeme radovat z dobré zprávy: oblečení vyráběné s ohledem na životní prostředí a morální hodnoty se od velkých značek nemusí příliš cenově lišit a může být i velmi atraktivní. Podívejte se třeba na boty od značky Veja nebo kolekci L´Herbe Rouge. Další příhodnou alternativou je nakupování v second handech či u tuzemských návrhářů a návrhářek.

Možná je načase sestavit si šatník o dvaceti kvalitních kusech oblečení?

  • Začněte tím, že si ujasníte svůj osobní styl, který vás nejlépe vystihuje.
  • Soustřeďte se na role a úlohy, které musíte během dne zvládnout. Každý máme jiný životní rytmus a pohybujeme se v jiném prostředí.
  • Přestaňte sledovat módní trendy. Móda je totiž pomíjivá, ale styl je věčný.
  • Vězte přesně, co si chcete koupit, a potom hledejte tu nejlepší volbu.
  • Soustřeďte se i na barvy. Sestavte šatník tak, abyste ho mohli libovolně kombinovat a aby se všechno hodilo ke všemu barevně i materiálem.
  • Nespěchejte, dejte si na čas, kupte kvalitu, zainvestujte a zapomeňte na impulzivní nákupy.

Nákupem autorské módy můžeme podpořit jiný typ podnikání a místní ekonomiku. Na druhou stranu, s výjimkou dvou návrhářek, etický aspekt výroby v českých vodách nikdo moc nezohledňuje, ačkoliv se jistě blíží velké změny. Lokální značky navíc často netuší, odkud je jejich materiál, kde byly textilie barveny, a tak – když už –  hledejte transparentní značky, které vám o svém dodavatelském řetězci řeknou maximum, jako například Everlane.

V knize Cradle to Cradle se o oděvech dočteme: „Možná by na cedulkách na tričkách mělo stát: tento produkt obsahuje toxická barviva a katalyzátory. Nepoťte se, nebo se tyto chemikálie uvolní do vaší pokožky.“  Ve světě je známa řada akutních případů těžkých alergických reakcí na oblečení. Například před třemi lety ve Francii čtyřletá dívka opuchla tak, že nemohla ani otevřít oči, a byla ve vážném stavu převezena do nemocnice. Alergie na oblečení se mohou vyvinout i v průběhu času.

Řešením tohoto problému může být nákup textilu, který je vyráběn přímo v Evropě. Lokální výroba je samozřejmě finančně náročnější, ale díky evropské legislativě jsme opravdu lépe chráněni. Podle certifikátu REACH se do Evropy totiž nesmí dovážet levné chemikálie, které se naopak v hojné míře používají při výrobě textilu v Asii.

Tyto chemikálie jsou zdraví škodlivé. Mnohé z nich jsou karcinogenní, způsobují poškození plodu v těle matky a mají negativní vliv na reprodukční funkce. Bohužel evropská legislativa nezakazuje import produktů, při jejichž výrobě byly tyto látky použity, a ty se tak dostávají do evropských skladů, obchodů, skříní a dokonce až na naši kůži.

Chemikálie v oděvech nemají vliv pouze na samotného zákazníka, ale na celý ekosystém. Textilky v zemích, kde se oděvy a materiály vyrábějí, vypouštějí chemické látky ve velkém rovnou do řek. V menší míře se při každém praní dostávají i do našich vodních cest, našich oceánů, našich dešťů, našeho obilí.  I pevný textilní odpad, například polyesterové šaty, se po dlouhé době rozpadne na menší části, které ze skládky prosáknou do spodních vod či oceánů. Je zřejmé, že to, jak nakupujeme, předurčuje svět, ve kterém budeme žít. Bude to svět zamořený toxickými látkami, kde chudí chudnou a bohatí bohatnou?

 

Kamila Boudová je lektorka, konzultantka a zakladatelka vzdělávacího programu Moyomi, který nabízí on-line kurzy o módním obchodu a udržitelné módě a individuální konzultace. V současné době žije a působí především v Paříži, kde učí udržitelnou módu a vývoj produktu na vysoké škole módního obchodu MOD’SPE. Věří, že smysluplný módní průmysl, který bude stejnou měrou respektovat a odměňovat všechny zainteresované osoby, je možný a této vizi aktuálně věnuje většinu svých aktivit.

 

1. 9. 2015 ilustrace: Taja Spasskova

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM
Víc konkrétních odkazů Ondřej 2.9.2015 10:10
Re: Víc konkrétních odkazů Tereza Lišková, red 2.9.2015 10:25
Re: Víc konkrétních odkazů Kamila Boudova 2.9.2015 14:55
Re: Re: Víc konkrétních odkazů Ondřej 3.9.2015 10:31
Re: Re: Víc konkrétních odkazů Danka 4.1.2016 16:23
Re: Víc konkrétních odkazů Kamila 6.1.2016 13:01
Re: Víc konkrétních odkazů Aneta 18.3.2016 10:22

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.