CZ / ENG

Jak to vidí

Tereza Lišková: Kebab pro Tomia a Čechy Čechům? Odpovědí na xenofobii může být i mrkev v rohlíku

Ani neví, čemu se smát, co jíst a komu se za to zodpovídat – ubohý člověk dnešních dní. Samozvaní prorokové zaplavují internet a loví ve stádech masožravců i býložravých. Na xenofobně orientované stránce Islám v ČR nechceme je zakliknuto více jak sto tisíc virtuálních lidí, sesterská „gastro“ stránka Stop HALAL CZ se honosí armádou čítající pět tisíc tři sta avatarů, kteří sledují hnutí odporu proti rituální porážce zvířat podle muslimské tradice a proti „muslimům tak nějak všeobecně“.

Tereza Lišková: Kebab pro Tomia a Čechy Čechům? Odpovědí na xenofobii může být i mrkev v rohlíku

Josef Šlerka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se v jednom z příspěvků na svém blogu věnuje orientační analýze fanoušků stránky Islám v ČR nechceme. Mimo jiné poukazuje na (prozatím) nepříliš výraznou provázanost fanoušků IvČRN s virtuální hordou kolem stránky Tomio Okamury, který na začátku ledna rozčeřil vody šířením zprávy o společenské závadnosti kebabů. Šlerka dodává: „Vlastně je nic moc speciálně nespojuje, kromě proklamovaného odporu k Islámu. Což se ovšem může brzo změnit.”

Martin Konvička, vedoucí postava platformy IvČRN a odvislé iniciativy Stop HALAL CZ, na dnešek svolává protiislámskou demonstraci před Hrad. Že prý je nenávistné sdružování na internetu málo, ale lidí se k němu už přihlásilo dost, a tedy: „Je na čase vyjít do ulic.“ No jistě, oteplilo se, jaro v lednu a tak. Proč nevyrazit ven. Mám jeden návrh, spíš než fotku podříznutého jehněte a nebezpečného kebabu neste nad hlavou mrkev v rohlíku s náboženskou omáčkou. Nabízím návod i několik dobrých důvodů.

Recept na mrkev v rohlíku se speciální omáčkou je lety a praxí prověřený, mírotvorný, multikulturní a dialog podněcující. Vzešel z tuzemského projektu HotKarot&OpenSauce, za kterým stojí skupina Cancel oscilující na pomezí gastronomického, mediálního a společenského experimentu. Ke skupině Cancel patřím i já. Díky tomu jsem spolu s dalšími členy skupiny před dvěma lety v Knihovně Akademie věd vařila nábožensky inspirované omáčky, které jsme servírovali v rohlíku, v němž byla místo obligátního párku vařená mrkev.

Podle receptů, speciálně vytvořených na akci Knihovna snů aneb noční můry lidstva, jsme namíchali omáček pět. Recepty s názvy Christ, Moses, Vishnu, Buddha a Muhammad spolu dodnes v míru dlí v otevřeném receptáři Opensauce.cz. A asi je načase opět navařit a demonstrovat možnosti dialogu a krásu bohatosti chutí.

Recepty na omáčky vznikly skrze analytickou práci s anglickými texty z Wikipedie. Vzhledem k tématu akce, kde jsme omáčky poprvé vařili, jsme při vývoji receptů použili encyklopedické články, které pojednávaly o možných koncích světa podle vybraných světových filosofií a náboženství. Texty jsme vložili do speciálního programu, který nám na jejich základě vygeneroval seznam ingrediencí do omáčky. Vaříme tedy doslova z myšlenek. Slovo skrze receptář mutuje do hmotné podoby. Následně ho tráví zažívací trakt sociální skupiny. Co víc si přát. Snad jen dobrou chuť.

Jaká je? Omáčka inspirovaná Novým zákonem je trochu trpká, směs ve stylu hinduismu je dobrá pro děti. Mix podle Mohameda s dávkou červeného vína chce nadhled. Kombinacím omáček se meze nekladou. Dejte mi tam obě. Žaludek jako komunikační prostor pro Ježíše a Mohameda? Proč ne, mrkev v rohlíku to dá. A vy?

Experiment HotKarot&Opensauce vznikl na semináři s Denisou Kerou během Studia nových médií na FF UK v roce 2011. (foto: Zdeněk Tichý)

Zrovna dnes je ten pravý čas si uvařit mrkev s omáčkou podle Mohameda a Ježíše, vše dát do rohlíku a v klidu strávit. Můžete to brát jako odpověd na párek v rohlíku s kečupem a hořčicí. Jako moment, ve kterém se naše strnulé myšlení odvrací od pohodlných a často nebezpečných schémat. Jako příležitost k uspokojení hladu po nových významech a mutacích. 

Náš projekt HotKarot má na Facebooku připsáno téměř tisíc tři sta příznivců. Ve srovnání s agresivní stránkou Stop HALAL CZ to není špatné skóre. Přec by bylo radno poměr sil otočit. Na rozdíl od xenofobních platforem poskytujeme otevřenost omáček, receptů i našich myslí. Nabízíme možnosti spojovat zdánlivě neslučitelné ve smysluplné a chuti plné celky. Neberte to.

Můžete to zkusit hned. Recept, sestavený podle vlastního sdělení či výňatku z textu si můžete vygenerovat zde. Jen malé upozornění: když člověk mixuje omáčku, je dobré se tak nějak smířit s tím, že směs omáčková je směsí jaksi nezvratně. Na tomto blahém principu je založena naše společnost i poživatelnost mrkve v rohlíku (bez omáčky by to nebylo ono). Směs okolo nás i v našem žaludku je dobrá věc. Pokusy o vyčleňování těch, kteří se zdají být odlišní, v ČR nechceme, no ne?

 

Tereza Lišková, šéfredaktorka Material Times, je také členkou skupiny CANCEL, která se hlásí principům OpenSource, DIY, DIWO a tvoří s podporou sil chaosu. Mrkev vaří od svých dvaceti čtyř let. Magisterské Studium nových médi na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze ukončila v roce 2013. Vedle novomediálních pokusů ve veřejném a kuchyňském prostoru se věnuje malbě v otevřené krajině.

úvodní foto: Jan Hromádko

16. 1. 2015

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.