CZ / ENG

Jak to vidí

Komentáře

Dotaz

6.9.2015 17:52 vložil Petra Havlenová

Dobrý den,

pro začátek bych ráda napsala, že nejsem zastáncem kupování balené vody a když to jde, piju kohoutkovou vodu. Zajímal by mě ale Váš názor na obsah ženských hormonů v kohoutkové vodě, které nejsou schopny čističky nijak z vody eliminovat? Hodně slýchám názor, že si lidi kupují balenou i kvůli tomuto. Sama nejspíš kohoutkovku vynechám, až budu chtít otěhotnět. Děkuji předem za odpověď.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Dotaz

7.9.2015 15:15 vložil Zuzana

Dobrý den, Petro,

díky moc za dotaz. Hormony jsou jedno ze žhavých témat, stejně jako ibuprofen, který se spolu se všemi ostatními léky do životního prostředí dostává.

Nejprve je nutné říci, že ideálním řešením problémů životního prostředí (a tedy i koloběhu vody) je prevence - nezatěžujeme léky a jinými chemikáliemi ani své tělo a své zdraví, ani přírodu.

Někdy je samozřejmě třeba tzv. xenobiotika (tj látky v přírodě se přirozeně nevyskytující) užívat a vypouštět, takže prevence holt není 100% řešením.

Výskyt těchto látek pak ale rozhodně není izolovaným problémem vody z kohoutku, vodní cyklus je zkrátka opravdu cyklus a znečišťujeme celou soustavu. Míra tohoto problému je však u vodovody zanedbatelná: v roce 2009-2011 probíhal celostátní projekt "Výskyt a zdravotní rizika zbytků humánních léčiv v pitných vodách". Celý text najdete na straně 3 v dokumentu od Státního zdravotního ústavu http://www.szu.cz/uploads/documents/chzp/voda/pdf/monit/voda_11.pdf.
Já bych si dovolila citovat následující: "Průzkum zjistil, že na kohoutku u spotřebitele se tyto látky vyskytují naprosto výjimečně a ve stopových koncentracích - z více než 100 vzorkovaných vodovodů pouze ve 3 vzorcích ze 2 vodovodů byly nalezeny dvě ze sledovaných látek v koncentraci nad mezí stanovistelnosti." Šlo o ibuprofen a karbamazepin.

To, že v ČR představují diskuse o hormonech a léčivech ve vodě naštěstí jen fámy, je obrovskou výsadou, které si můžeme vážit. Polovina veškeré vodovody totiž pochází z podzemních zdrojů, ta druhá povrchová polovina pak v drtivě většině z horních toků a chráněných nádrží, kterým tak nehrozí kontaminace.

Na závěr doplním, že vodovoda je v pořádku nejen pro těhotné a kojící matky, ale i pro kojence, jestliže splňuje veškeré legistalivní požadavky: "Pokud voda odpovídá ve všech ukazatelích požadavkům na pitnou vodu, je vhodná i pro kojence." http://www.szu.cz/uploads/documents/chzp/voda/pdf/Prakticky_lekar_4_2007.pdf

Nejlepší informace o aktuální a lokální kvalitě své vody získáte u své vodárenské společnost - obvykle na jejich webu, případně na zákaznické lince.

Tak doufám, že Vám to pomůže ušetřit peníze a záda, které si v těhotenství neničte ještě taháním balíků vod :-) Myslím, že klíčovější je z hlediska zdraví hledět na potraviny a vyhýbat se pesticidům.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Dotaz

9.9.2015 19:23 vložil Petra Havlenová

Moc děkuji za vyčerpávající odpověď. :-)


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek



© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.