Téma týdne
Carpal Skin pro bolestivé zápěstí
Syndromem karpálního tunelu trpí stále větší množství lidí. Tento útlakový syndrom pronásleduje především ty, kteří stereotypně zatěžují ruku a zápěstí – programátory, cyklisty i klavíristy. Součástí léčby je noční dlahování ruky a zápěstí a ergonomie fixačních pomůcek silně ovlivňuje kvalitu života pacienta. Design Carpal Skin, která slouží právě tomuto účelu, vychází nejen z individuálních potřeb pacientů, ale je také inspirován texturami zvířecích kůží.
Rukavici Carpal Skin, která je určena pro všechny, kdo trpí syndromem karpálního tunelu, navrhla odborná asistentka Neri Oxman z MIT Media Lab. Syndrom karpálního tunelu je způsoben chronickým tlakem na střední nerv (nervus medianus) v zápěstí a vede k necitlivosti, parestezii a silným bolestem v kloubu. Před podstoupením operačního uvolnění karpálního tunelu je všem pacientům jako součást léčby doporučeno noční dlahování dlaně a zápěstí.
Carpal Skin je pomůcka pro noční fixaci, která v nejvyšší možné míře respektuje individuální anatomické a fyziologické potřeby pacienta. Při její výrobě se nejprve zmapuje intenzita bolestivosti zápěstí a podle té je určena variabilita tuhosti materiálu, ze kterého je rukavice vyrobena. Díky tomu omezuje možnosti pohyblivosti právě podle konkrétních potřeb pacienta. Podoba Carpal Skin je inspirována zvířecími vzory - tyto vzory kopíruje struktura materiálu, která určuje jeho tuhost a pohyblivost.
Ačkoliv Neri Oxman tvrdí že je výsledná textura nesouvisí s žádným konkrétním živočichem, nelze se při pohledu na Carpal Skin ubránit myšlence na některé druhy mořských korálů.
12. 6. 2013 HelP
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU
14. 9. 11:41
Děkuji z krásný článek s ještě hezčím názvem.
Bylo by dobré, kdyby díla umělců ...
Michael Rada - Upleteno z plevele
1. 9. 06:58
Dobrý den, děkuji Vám za článek, který navazuje tématicky na mé vlastní texty ...
Michael Rada - „Městské doly“: jak využít potenciál elektroniky, kterou už nepotřebujeme