Všímáme si
856 stran vítězství a proher architekta Zumthora
Po mnoha letech vyšla tento měsíc dlouho očekávaná monografie švýcarského architekta Petera Zumthora. Monografie mapuje dvacet osm let Zumthorovy tvorby mezi lety 1985 a 2013, kdy bylo Zumthorovi rovných sedmdesát let. Nová kniha obsahuje fotografie i projektovou dokumentaci dokončených staveb z téměř třicetiletého období jeho práce. Najdete v ní i vybrané nerealizované architektonické návrhy, jejich půdorysy, řezy, modely, skici a doplněné krátkými texty od samotného architekta – možná právě ty zřetelně ukazují jeho jedinečný přístup k práci i životu.
Autor v knize popisuje, kdy a jak zakázky na stavbu vznikly. Naznačuje historické i osobní okolnosti, které projekty provázely. Ukazuje, pro jaký kout byla stavba určena, jak na autora místo či krajina působily a proč se rozhodl zakázku na projekt přijmout. Zumthor se ohlíží a bilancuje. U některých staveb je mu dodnes líto, že nebyly postaveny, patří mezi ně Atacama hotel v chilské poušti nebo Poetic Landscape - dům pro báseň v Německu. Jindy je snad i rád, že stavba nebyla dokončena, jako třeba u pomníku obětem fašismu - Topography of Terror v Berlíně. Ten měl stát na místě, kde dříve skutečně sídlilo německé gestapo. Projekt stavby pomníku začal v roce 1993. Po jedenácti letech byla nakonec jediná nedokončená část pomníku zbořena.
Sv. 2, strana 78, Topography of Terror v Berlíně
Citlivé téma vzbudilo silné protichůdné emoce. K pomníku se vyjadřovalo mnoho společenských skupin v celém Německu. Zakázka byla podle autora od začátku špatně zadaná. Navíc ji provázelo velké očekávání, ale i politikaření, změna stavební firmy a podfinancování rozpočtu ze stran radnice.
S časovým odstupem je autorovi podle jeho slov zřejmé, že dokončení stavby nebylo v jeho lidských silách. V tomto případě nestačila ani jeho osobní angažovanost a vůle uspět. Z jeho slov je patrné smíření, že stavba nestojí. Za technickým a inovátorským řešením stavby si dodnes stojí. (Měl v plánu klást betonové hranoly v rytmu hranol-mezera-hranol. Vše by bylo spojeno ocelovou konstrukcí a tvořilo by čtverhranný tunel.)
Jednotlivé díly monografie jsou rozčleněny na pět dílů podle let, zahrnují 43 projektů na 856 stránkách. Chytře řešený formát rozsáhlé monografie umožňuje vzít si jednotlivou knihu do postele a nepohmoždit si s ní žebro, ani jinou část těla. Zumthorovy osobní komentáře a akvarely nabízejí ucelenou ságu ze života jednoho architekta. Mnohá vítězství, dokončené stavby, jsou kompenzována stejným, možná i větším množstvím proher a nezrealizovaných projektů.
Monografie není jen faktografickým přehledem díla slavného architektonického tvůrce a nositele Pritzkerovy ceny za architekturu z roku 2009, ale hlavně srdcervoucím životním příběhem jednoho tvrdohlavého a bláznivého architekta (tak o něm mluví jeho manželka Annalisa), který se doposud nevzdal svých snů. V knize vystupuje architekt, který nestavěl domy pro zbohatlíky. Nenavrhoval domy pro investory, s kterými by si nerozuměl. Odmítal zakázky, když nerezonovaly s jeho vnímáním světa. Měl to štěstí, že se nemusel podřizovat politické zlovůli, která limitovala architekty jeho generace ve východní Evropě. I přes trápení a slávu si zachoval zdravý rozum, odstup od komerce, politiky, slávy a pýchy.
Knihu editoval dlouholetý Zumthorův spolupracovník a přítel architekt Thomas Durisch, který pracoval několik let v Zumthorově ateliéru a mimo jiné zorganizoval architektovu retrospektivu v Kunsthaus Bregenz v roce 2007 a výstavu modelů Zumthorova ateliéru v roce minulém. Monografie vyšla v nakladatelství Scheidegger - Spiess v Curychu. Ve třech jazykových mutacích německy, anglicky a francouzsky. Cena za pět svazků je bezmála šest tisíc korun (250 CHFR).
Sv. 3, strana. 50, model - Berghotel, Tschlin
Sv. 5, strana 14, Hole Atacama v Chile
Sv. 1, strana 60, Sogn Benedegt
Sv. 3, strana 30, Haldenstein
text: Lucie Havlová, foto: Scheidegger & Spiess publisher
>> Monografie Peter Zumthor 1985-2013 je nahlédnutí nebo ke koupi v knihovně firmy Happy Materials na pražském Břevnově. K dispozici je v anglickém a německém jazyce.
23. 4. 2014
Aktuálně
► Webinář: Textil a zdravý interiér
► Čestmír Suška & Daniel Suška: Propojení
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
1. 9. 06:58
Dobrý den, děkuji Vám za článek, který navazuje tématicky na mé vlastní texty ...
Michael Rada - „Městské doly“: jak využít potenciál elektroniky, kterou už nepotřebujeme
26. 7. 14:50
DObrý den, děkuji za skvělý článek a připomenutí tohoto celoživotního projektu. Rád ...
Michael Rada - PODZEMNÍ ZAHRADY PROTI VLNÁM VEDER
6. 7. 19:18
Ano, dle mého je to forma GREENWASHINGu. Tento totiž za posledních 5 let získal mnoho ...
Michael Rada - Reborn design 2024: Puky proti molům, rostoucí květináč i kritické video