CZ / ENG

Všímáme si

Látky z jádra země

Přírodní procesy jsou pro textilní průmysl věčnou inspirací. Květinové a zvířecí motivy zdobí tkaniny i pleteniny tisíce let. Mladé návrhářky ze švýcarského Lucernu se rozhodly hledat inspiraci jinde. Obrátily svou pozornost k neživé přírodě. Přímo z masivu alpského pohoří tak vyrostla působivá kolekce textilu Phyllit pro interiér i módu.

Látky z jádra země
Zavřít Alpské skály a textilní vzory ze světa minerálů

Cornelia Stahl a Emanuela Zambon, studentky textilního designu na univerzitě v Lucernu našly v nitru alpských balvanů, útesů i drobných oblázků z oblasti Bernské vrchoviny nový dekor, který vychází z přirozené struktury a barevnosti tamních hornin. Fylit, po kterém je kolekce pojmenovaná, je hedvábně lesklý, rovnoběžně strukturovaný a vrásčitý. Návrhářky experimentovaly i se žulou, která je nejčastější horninou v oblasti, stříbrným obsidiánem, azuritem a jaspisem.

Myšlenka pracovat s dekory ze světa minerálů se zrodila, když návrhářky promýšlely textilní módní trendy na další dva roky. Vyšplhaly se na alpské hřebeny a v terénu pořídily bohaté fotografické podklady v nejrůznějších měřítkách a perspektivách. „V ateliéru jsme je pak převáděly do maleb, skic, akvarelů i plastických struktur,“ říká Cornelia Stahl. Protože univerzita v Lucern poskytuje studentům dobré zázemí – pletací, vyšívací i tkací stroje, řezací lasery i sítotiskovou dílnu – mohla celá kolekce vzniknout na školní půdě.

Od původního plánu vytvořit kolekci módní textilií se návrhářky dostaly k textiliím pro interiér. Využily potenciál objemných pletenin a hrubých lněných tkanin, které výraznou strukturou přirozeněji odpovídají struktuře hornin. Pleteniny jsou z kašmíru, mohéru a vlny, některé z bavlny či viskózové příze. Tkaniny jsou z hedvábí, bavlny a lnu. Některé jsou směsí polyesteru a bavlny. Zdobí je sítotisk i technika Devoré. 

Výsledkem této školní práce je osmnáct pletenin, čtyřicet šest potištěných tkanin a sto originálních dekorů. Kolekce byla nakonec s velkým úspěchem vystavena a prodávána nejen na Premiére Vision 2013, kde byla prezentována jako kolekce pro módu – ale také na veletrhu Heimtextil 2014 ve Frankfurtu  Téma kamene a hor je v interiérových textiliích výrazným trendem. Vyvřeliny z jádra země jsou v tomto roce v kurzu. Za několik měsíců budou dokonce k vidění v břevnovské Galerii Kuzebauch.

 

Ze skály až na ramínko: návrhářska dvojice Cornelia Stahl a Emanuela Zambon

 

text: Helena Pánková, foto: Cornelia Stahl, Emanuela Zambon,
 

4. 2. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM
Jírů Zdena 5.2.2014 08:31
Re: Jírů Tereza Lišková 7.2.2014 07:59

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.