CZ / ENG

Cooking Material

nová e-kniha s podtitulem „ Může molekulární kuchyně přispět k vynálezu nových materiálů? “ spojuje dvě neobvyklé oblasti na první pohled tak vzdálené, jako je gastronomie a materiálová věda a pomocí kuchyňských experimentů nachází mnohé styčné body a zajímavé souvislosti...Fascinující kniha, která by neměla chybět v knihovničce zvídavého člověka jakéhokoliv věku. Vždyť kuchyň je vlastně taková malá chemická laboratoř, ve které se ocitáme každý den.

Cooking Material

Slovy autorky knihy, belgické designérky Laurence Humier „ Ingredience je materiál. Když vyjdete z vlastní zkušenosti s vařením, najdete inspiraci pro vytvoření materiálů na základě obměny klasických receptů. Naučíte se, jak šlehat včelí vosk namísto smetany nebo vyrobit si vlastní sklo podle receptu na karamel. Jsou tyto receptury jedlé? Ovšemže ne. Co je pak jejich účelem? Rozšíření základních znalostí chemicko-fyzikálních reakcí, které se odehrávají v různých materiálech, stimuluje kreativitu dospívajících a dospělým navrací zpět dětskou zvědavost. Molekulární gastronomie dodává naší nabyté schopnosti vařit vědecký základ, na jehož základě se začneme na hmotu dívat novým pohledem... takže vezměte mixér do ruky. “

Karamel z kyseliny borité 

Ingredience

300 g kyseliny borité v prášku

3 kávové lžičky vody

20 cl hrnku silikonového oleje

3 g minerálního pigmentu

Postup

Smíchejte dohromady a pečte v troubě na 250 ˚C po dobu 60ti minut. Poté po dobu 90ti minut pomalu snižujte teplotu v troubě tak, aby nedošlo k teplotnímu šoku, který by způsobil popraskání. 

 

Kniha Cooking Material. Could molecular gastronomy help discover new materials? vznikla ve spolupráci s Audrey Tardieu, pod patronací Triennale Design Museum a s podporou Fédération Wallonie-Bruxelles. Je k zakoupení na iTunes nebo Amazonu v anglickém, francouzském, či italském jazyce.

12. 10. 2013 AŠB

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.