CZ / ENG

Téma

Materiály roku 2023: Slunečnice na tisíc způsobů nebo bioplast z mořských řas

Valérie Záhonová, Huy Pham a Sára Drobíková z Knihovny materiálů matériO’ Prague vybrali tři materiály, které je letos nejvíce zaujaly. Ocenili například jejich rozmanitou škálu využití, způsoby zpracování, použitelnost v běžném životě, nebo minimální dopad na životní prostředí. S některými vzorky těchto materiálů se můžete setkat přímo v showroomu matériO’ Prague

Materiály roku 2023: Slunečnice na tisíc způsobů nebo bioplast z mořských řas
Zavřít Vzorek ekologicky obarveného textilu.

Text a úvodní fotografie: Knihovna materiálů matériO´ Prague 


Slunečnice

Slunečnici známe velmi dobře z oblasti výživy, a to třeba ve formě oleje nebo semínek. O to překvapivěji může působit rozmanitá škála jejího materiálového využití. Studio Thomas Vailly například zkoumalo zpracování slunečnicových výlisků (zbytků z výroby oleje) do lepidla na vodní bázi a alternativy živočišné kůže. Výlisky, nebo také pokrutiny, se v současnosti používají například jako krmivo pro dobytek. Během pěstování však může při hnojení dojít ke zvýšené koncentraci mědi v rostlinách, na níž mohou zvířata reagovat poměrně citlivě.

Vedle toho studio experimentovalo také se zpracováním částí stonku. Pracovníci studia vlákna slunečnice za tepla lisovali do tvrdých desek. Dřeň ze stonku pro její lehkost přetvářeli do izolačního materiálu, který by mohl být přírodní alternativou pěnového polystyrenu.

Designérka Jess Redgrave se zase zaměřila na textilní využití slunečnice. Z vláken stonku získala přízi, z níž utkala látku. Barvila ji pigmenty extrahovanými z různých částí rostliny. Ze slunečnicového oleje se jí podařilo získat i hydrofobní nátěr, kterým může být látka ošetřena proti vodě. Slunečnice tedy jednoznačně nepatří jen do kuchyně.

Bioplast z mořských řas

Ke konci roku se nám podařilo získat vzorek materiálu, o kterém bylo sice hodně slyšet, ale zatím si ho nikdo nemohl pořádně prohlédnout a osahat. Řeč je o stoprocentně biodegradabilním bioplastu z mořských řas, který by potenciálně mohl nahradit jednorázové plastové obaly, fólie a sáčky. Těchto konceptů a prototypů vzniklo v minulosti velké množství, nicméně firmě Zerocircle z Indie se daří toto materiálové řešení škálovat a dostávat do sériové produkce. V příštím roce mají díky státním investicím vybudovat nové výrobní kapacity.

Materiál je dostatečně pevný, vhodný pro kontakt s jídlem, lze ho používat na běžných strojích a třeba ho i potisknout. Polyetylenové sáčky mají jistě své výhody, jako je třeba nízká cena a váha, nicméně alternativa z řas se v přírodě dokáže zcela rozložit a nabízí šetrnější řešení pro jednorázové obaly. Současně vidí Zerocircle v mořských řasách větší potenciál a plánuje nabízet materiál i ve formě papíru nebo hydrofobních gelů, fólií, ale i třeba jídla.

Can Indian Seaweed Replace Plastic? | World Wide Waste | Insider Business

Barvení textilu drcenými odpadními tkaninami

Materiál, kterého se dotýkáme téměř nepřetržitě, máme ho rádi v různých barvách, texturách, odstínech a vzorech: textil. Potřebujeme ho a potřebovat ho nadále budeme. Jak lze látku odlehčit v rámci environmentálního dopadu? Třeba šetrným barvením! V showroomu matériO’ Prague nám letos přistál vzorek textilií, které jsou obarveny starým textilem. Jak je to možné? Italská firma Recycrom drtí odpadní textil a následně obarvuje textil nový. Z drtě se chemickou cestou extrahuje pigment, který se použije jako klasické textilní barvivo. Tato inovativní metoda nejenže snižuje objem textilního odpadu, ale také otevírá cestu k šetrnějšímu barvení, které neznečišťuje vodu.

27. 12. 2023

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.