CZ / ENG

Qmilk - textilie upředená z mléka

Snad každý má v šatníku kus s obsahem živočišných vláken. Všechny druhy vlny i hedvábí jsou spojovány s neoddiskutovatelnou kvalitou a lidstvo je používá odnepaměti. Do po staletí ustáleného světa živočišných vláken nyní vstupuje další materiál, který nepochází ze žláz bource, ani ze srsti některého z kopytníků. Tímto vláknem je Qmilk, filament vyráběný z mléčného proteinu kaseinu, který je šetrný nejen k lidské pokožce, ale také k životnímu prostředí.
 

Qmilk - textilie upředená z mléka

Qmilk - čistě přírodní produkt, který využívá jako surovinu mléko – vyvinula německá společnost Qmilch GmbH, která se zabývá výrobou filamentů.
„Qmilk se vyrábí postupem, který je šetrný k životnímu prostředí a nevzniká při něm odpad.  Výroba 1 kg vláken trvá pouhých 5 minut a spotřebují se při ní maximálně 2 litry vody, přitom je Qmilk zcela biodegradabilní, ” tvrdí Anke Domaske, zakladatelka Qmilch. Spotřeba vody a její znečištění přitom patří mezi nejzávažnější problémy, které vznikají v souvislosti s textilním průmyslem. Např. k produkci 1 kg bavlny je zapotřebí 5 000 – 20 000 l vody.
„Základní surovinou pro výrobu vlákna Qmilk je mléčný protein kasein získávaný z neobchodovatelného mléka, které z různých důvodů není určeno ke konzumaci, ” doplňuje Anke Domaske. Nedochází tedy k nevhodnému využití potravin – v podstatě se totiž zpracovává odpadní produkt potravinářské výroby.
Textilie vyrobené z vlákna Qmilk jsou velmi jemné, měkké a velmi příjemně se nosí, a to mimo jiné díky schopnosti regulovat - pohlcovat a zpětně uvolňovat - teplo a vlhkost. Vlákno přitom brání růstu bakterií a je vhodné i pro alergiky a pro lidi s citlivou pokožkou.
Qmilk lze využívat v oděvním průmyslu, ale také v bytovém textilu, automobilovém průmyslu i v medicíně.

Více a Qmilk a dalších textiliích, které byly představeny na veletrhu Techtextil 2013, se dočtete zde.

31. 7. 2013 Anna Beránková

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.