Qmilk - textilie upředená z mléka
Snad každý má v šatníku kus s obsahem živočišných vláken. Všechny druhy vlny i hedvábí jsou spojovány s neoddiskutovatelnou kvalitou a lidstvo je používá odnepaměti. Do po staletí ustáleného světa živočišných vláken nyní vstupuje další materiál, který nepochází ze žláz bource, ani ze srsti některého z kopytníků. Tímto vláknem je Qmilk, filament vyráběný z mléčného proteinu kaseinu, který je šetrný nejen k lidské pokožce, ale také k životnímu prostředí.
-
Qmilk - textilie upředená z mléka
-
foto: Qmilk
-
navíjení hotového filamentu na cívku. foto: Qmilk
-
vlákno vyrobené z mléka je velmi příjemné, jakoby chladivé, na dotek. foto: Qmilk
Qmilk - čistě přírodní produkt, který využívá jako surovinu mléko – vyvinula německá společnost Qmilch GmbH, která se zabývá výrobou filamentů.
„Qmilk se vyrábí postupem, který je šetrný k životnímu prostředí a nevzniká při něm odpad. Výroba 1 kg vláken trvá pouhých 5 minut a spotřebují se při ní maximálně 2 litry vody, přitom je Qmilk zcela biodegradabilní, ” tvrdí Anke Domaske, zakladatelka Qmilch. Spotřeba vody a její znečištění přitom patří mezi nejzávažnější problémy, které vznikají v souvislosti s textilním průmyslem. Např. k produkci 1 kg bavlny je zapotřebí 5 000 – 20 000 l vody.
„Základní surovinou pro výrobu vlákna Qmilk je mléčný protein kasein získávaný z neobchodovatelného mléka, které z různých důvodů není určeno ke konzumaci, ” doplňuje Anke Domaske. Nedochází tedy k nevhodnému využití potravin – v podstatě se totiž zpracovává odpadní produkt potravinářské výroby.
Textilie vyrobené z vlákna Qmilk jsou velmi jemné, měkké a velmi příjemně se nosí, a to mimo jiné díky schopnosti regulovat - pohlcovat a zpětně uvolňovat - teplo a vlhkost. Vlákno přitom brání růstu bakterií a je vhodné i pro alergiky a pro lidi s citlivou pokožkou.
Qmilk lze využívat v oděvním průmyslu, ale také v bytovém textilu, automobilovém průmyslu i v medicíně.
Více a Qmilk a dalších textiliích, které byly představeny na veletrhu Techtextil 2013, se dočtete zde.
31. 7. 2013 Anna Beránková
Aktuálně
► Materiály ve scénografických procesech
► Queer materialities, queer technologies
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU
14. 9. 11:41
Děkuji z krásný článek s ještě hezčím názvem.
Bylo by dobré, kdyby díla umělců ...
Michael Rada - Upleteno z plevele
1. 9. 06:58
Dobrý den, děkuji Vám za článek, který navazuje tématicky na mé vlastní texty ...
Michael Rada - „Městské doly“: jak využít potenciál elektroniky, kterou už nepotřebujeme