CZ / ENG

Téma týdne

Sharklet

Inspirováno kůží žraloka

Sharklet

V našich očích má nebezpečně rychlý predátor, jakým je žralok, pro své chování několik podstatných důvodů. Nejenže musí být dostatečně rychlý, aby byl schopen dostihnout unikající kořist, to je více než jasné, ale kupředu ho žene i potřeba získat velké množství kyslíku pro své převážně pasivní žábry. Navíc musí udržet vztlak neustálým pohybem, neboť na rozdíl od většiny ryb nemá vzduchový měchýř (duši). Otázka, jak je schopen docílit velké rychlosti za vynaložení nepříliš velké energie, když tvar jeho těla zrovna neodpovídá zásadám aerodynamiky, jež byla dosud jedinou známou zbraní v boji o překonávání rychlostních rekordů, už našla svou odpověď.

Elektronové mikrofotografie odhalily tajemství rychlosti žraloka. Jeho kůže má oproti očekávání drsný povrch, sestávající z mnoha kožních šupinek žebrovaných malými podélnými drážkami. Voda tak rychle proudí rýhami, aniž by zvyšovala tření.  Šupinky kůže také zabraňují v zachytávání řasám a drobným parazitům, což je vlastnost, které se snaží využít námořnictvo – nová generace povrchů trupů lodí nebo automobilový průmysl, kde by snížení tření znamenalo možnost snížit náklady na energii. Stejně tak nalézá uplatnění v lékařském prostředí. Aplikací zmenšené trojrozměrné struktury žraločí kůže na povrchy lékařských nástrojů se dosahuje přirozeně antibakteriálního účinku. Využití struktury povrchu v boji proti bakteriím navíc nepřináší žádné vedlejší účinky jako zvyšování rezistence proti dezinfekčním prostředkům či alergie na tyto chemické látky. U využití pro potřeby námořnictva zase vítězí výhoda snadné udržitelnosti povrchu trupů lodí bez nutnosti údržby v docích a příznivý vliv na mořské biotopy.

Vraťme se ale k rychlosti, firma Speedo vyvinula na základě vzorce žraločí kůže sérii Fastskin swimwear.  Fastskin, jak slibuje tiskový mluvčí společnosti, umaže plavci setiny vteřiny z celkového času  a poskytne mu tak převahu nad jinak srovnatelně výkonnými soupeři. Výsledky olympiády z roku 2000 tomu dávají za pravdu, třináct z patnácti plavců, již překonali světový rekord, a 80 % vítězů zlatých medailí mělo na sobě právě výstroj značky Speedo. Po tomto úspěchu představila firma v roce 2008 inovovanou verzi LZR Racer, propagovanou jako nejrychlejší plavecká výstroj na světě. Na OH v Pekingu mělo 94 % vítězů závodů na sobě LZR Racer. Po tomto úspěchu však zakročila v roce 2009 FINA – Mezinárodní plavecká federace. S oficiálním prohlášením, že v plavání jde především o lidský výkon, zpřísnila normy na plaveckou výstroj omezením pokrytí těla a použitím „textilních“ materiálů.

10. 7. 2013 Anna Beránková

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.