Všímáme si
STICK.S
Biomimetický konstrukční systém čerpá z tvaru lidských kostí.
Stále častěji se objevující zemětřesení ukázala zranitelnost lidských sídel tváří v tvář přírodním katastrofám. Konvenční konstrukční systémy selhaly a celé městské celky se ocitly v troskách. Studio TECTONICA Architecture se sídlem v Portoriku, poučeno biomimetickým přístupem, se zabývalo úkolem, jak vylepšit odolnost stávajících budov vůči seizmickým otřesům. Po výzkumu podloženém diplomovou prací architekta Wilfreda Méndeze „Principy biotektonické kultury“ (Principles of a Biotectonic Culture) navrhlo na základě zkoumání příčného řezu lidskou stehenní kostí použití jejích strukturálních vlastností v architektuře, respektive přenesení principů do konstrukčních systémů budov.
Vznikl tak návrh železobetonového skeletu odolného vůči seizmickým otřesům, pojmenovaný Stick S. (nebo také Stick System). Ten kombinuje biomimetické prvky – duté sloupy a nosníky odpovídající svou morfologií kostem v lidském těle – s tradičním konstrukčním systémem. Duté konstrukční prvky výrazně snižují objem železobetonu a tím i hmotnost jednotlivých konstrukčních prvků. Navíc mají prvky proměnlivý průřez, což ještě více zefektivňuje využití stavebních materiálů.
Stejně jako kosti lidské kostry, tak i každý sloup a nosník je nejen přizpůsoben běžné zátěži, ale má lepší vlastnosti při bočním zatížení, typickém pro seizmickou aktivitu. Navrhovaný železobetonový skelet je díky principům odpozorovaným z lidského těla až třikrát pevnější než běžná železobetonová konstrukce. Je též odolnější vůči seizmickým vlnám, šetří použitým materiálem a má nižší hmotnost.
Stisk S. existuje zatím jen jako studie. Osazením této architektury v seizmicky aktivních oblastech by bylo možné předejít značným škodám a v celkovém pohledu přinést nemalé úspory. Vize studia Tectonica Architecture do 21. století tak nezůstává pouze ambiciózním projektem. Udává cestu zodpovědnosti k životnímu prostředí i aktuálním společenským problémům.
11. 7. 2013 Anna Beránková
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU
14. 9. 11:41
Děkuji z krásný článek s ještě hezčím názvem.
Bylo by dobré, kdyby díla umělců ...
Michael Rada - Upleteno z plevele
1. 9. 06:58
Dobrý den, děkuji Vám za článek, který navazuje tématicky na mé vlastní texty ...
Michael Rada - „Městské doly“: jak využít potenciál elektroniky, kterou už nepotřebujeme