CZ / ENG

Všímáme si

STICK.S

Biomimetický konstrukční systém čerpá z tvaru lidských kostí.

STICK.S

Stále častěji se objevující zemětřesení ukázala zranitelnost lidských sídel tváří v tvář přírodním katastrofám. Konvenční konstrukční systémy selhaly a celé městské celky se ocitly v troskách. Studio TECTONICA Architecture se sídlem v Portoriku, poučeno biomimetickým přístupem, se zabývalo úkolem, jak vylepšit odolnost stávajících budov vůči seizmickým otřesům. Po výzkumu podloženém diplomovou prací architekta  Wilfreda Méndeze „Principy biotektonické kultury“ (Principles of a Biotectonic Culture) navrhlo na základě zkoumání příčného řezu lidskou stehenní kostí použití jejích strukturálních vlastností v architektuře, respektive přenesení principů do konstrukčních systémů budov.

Vznikl tak návrh železobetonového skeletu odolného vůči seizmickým otřesům, pojmenovaný Stick S. (nebo také Stick System). Ten kombinuje biomimetické prvky – duté sloupy a nosníky odpovídající svou morfologií kostem v lidském těle – s tradičním konstrukčním systémem. Duté konstrukční prvky výrazně snižují objem železobetonu a tím i hmotnost jednotlivých konstrukčních prvků. Navíc mají prvky proměnlivý průřez, což ještě více zefektivňuje využití stavebních materiálů.

Stejně jako kosti lidské kostry, tak i každý sloup a nosník je nejen přizpůsoben běžné zátěži, ale má lepší vlastnosti při bočním zatížení, typickém pro seizmickou aktivitu. Navrhovaný železobetonový skelet je díky principům odpozorovaným z lidského těla až třikrát pevnější než běžná železobetonová konstrukce. Je též odolnější vůči seizmickým vlnám, šetří použitým materiálem a má nižší hmotnost.

Stisk S. existuje zatím jen jako studie. Osazením této architektury v seizmicky aktivních oblastech by bylo možné předejít značným škodám a v celkovém pohledu přinést nemalé úspory. Vize studia Tectonica Architecture do 21. století tak nezůstává pouze ambiciózním projektem. Udává cestu zodpovědnosti k životnímu prostředí i aktuálním společenským problémům.

11. 7. 2013 Anna Beránková

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.