CZ / ENG

Bark Cloth - Kůra, kterou nosím

Bark Cloth je jednou z nejstarších textilií v historii. Příběh se zrodil na africkém kontinentu a zajímavý materiál má pevné kořeny v náboženských a obřadních rituálech. 

Bark Cloth - Kůra, kterou nosím

Proužek Bark Clothu symbolizuje na Borneu smutek, na Malawi se z něj dívkám tradičně šijí iniciační oděvy. V Indii je některými sektami používán jako znakový oděv poustevníků. U mnoha komunit v Ugandě hraje významnou roli v pohřebních rituálech.  Ale objevili jej už i návrháři a designéři a uplatnění nachází v designu nábytku a interiérů, v módních doplňcích, obuvi i haute couture. Příkladem je práce mladé britské designérky Karen Rothwell.

Bark Cloth se získává v Ugandě na ekofarmách z vnitřní vrstvy kůry fíkusu Ficus natalensis. Místní znalci během sklizně stromy nejdříve zbaví kůry a kmeny následně zabalí do listů banánovníku, aby se kůra za čas mohla obnovit. Sejmutá kůra je vytloukána dřevěnými palicemi, čímž získá jemnost a ohebnost potřebnou pro textilní zpracování, nakonec je obarvena a usušena na slunci. Pro výrobu Bark Clothu je nutná výborná znalost odkorňování stromu, jež je předávána z generace na generaci spolu s technikou zpracování kůry. Bark Cloth se vyrábí bez jakýchkoli činidel, nebo jiných chemických prostředků. Čistě přírodní, ručně opracované vlákno bylo v roce 2005 prohlášeno nedotknutelným kulturním dědictvím UNESCO.

 

14. 6. 2013 Anna Beránková

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.