CZ / ENG

Téma týdne

Mycelium + piliny = kompozit pro 21. století?

Houby jsou běžně spojovány s potravinářstvím, medicínou, případně ekologií lesa. Nejedná se ovšem jen o úhledné plodnice nebo odpor budící plísně: největší část houby – vláknité mycelium neboli podhoubí – je běžně skryto lidskému zraku. Designér Phil Ross z něj však učinil nejvýznamnější strukturální prvek svých projektů, skrze které hledá nové  materiály pro stavebnictví a interiérové prvky. 

Mycelium + piliny = kompozit pro 21. století?

Philův celoživotní hluboký zájem o biologii, technologie a širší souvislosti životního prostředí vyústil počátkem 90. let v experimentální plastiky, které využívaly jako základního materiálu živých hub. Tato díla sestávala z pilin, tedy materiálu na bázi celulózy, do kterých Phil infuzí vpravoval živé buňky mycelia houby lesklokorky lesklé. Celulóza houbě složí jako živný substrát a současně jako materiál vymezující tvar a prostor, který může svými vlákny zaplnit. Po týdnu hmota rozrůstajícího se mycelia vyplní celý vymezený prostor a následné vysušení a stabilizace z něj učiní lehký, pevný materiál.

Tímto postupem Phil vytvořil nejen nábytek, ale také cihly, jejichž příprava trvá přibližně týden. Jeho cílem je připravit touto formou dostatek materiálu pro stavbu přístřešku, určeného pro 12 – 20 lidí. V době rychlého ubývání surovinových zdrojů a rostoucího znečištění životního prostředí získávají podobné projekty značnou pozornost. Touto metodou lze lokálně vyrábět stavební či izolační materiál a ušetřit náklady a emise CO2, které jinak vznikají při transportu stavebnin. Materiál je přitom přírodní, vyrábí se z průmyslového odpadu a je přirozeně rozložitelný. 

28. 6. 2013 HelP

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.