CZ / ENG

BioCouture - zelený čaj nejen pro zdraví

Koncept pro  BioCouture přinesl novou zajímavou vizi módy budoucnosti, která se překvapivě zrodila ve vaně plné zeleného čaje!

 

BioCouture - zelený čaj nejen pro zdraví

BioCouture vyvíjí zcela nový postup výroby textilie. Je výsledkem spolupráce Suzanne Lee výzkumné pracovnice University of Arts London a Davida Hepwortha – biologa a výzkumníka. Místo využití tradičních surovin – rostlinných vláken nebo ropných produktů, sleduje využití mikrobů k vypěstování textilního biomateriálu.

Kultivačním médiem je roztok zeleného čaje a cukru očkovaný kulturou bakterií, kvasinek a dalších mikroorganismů. Produktem metabolismu těchto mikrobiálních kultur jsou pevná celulózní vlákna (mikrofibrily), jež se hromadí na hladině roztoku a srážejí se v kompaktní povrch. Surovina je z nádrže odebrána po dvou nebo třech týdnech, kdy vrstva vláken dosahuje sílu zhruba 1,5 cm. Lze ji zpracovávat v mokrém stavu a tvarovat ve formách nebo sušit naplocho, dokonce s ní pracovat jako s klasickou textilií.  Není problém materiál barvit, či potisknout. To se daří při výrazně nižší spotřebě barviv, než u ostatních tkanin. Proto i v tomto ohledu je BioCouture šetrný k životnímu prostředí.

Materiál je na omak podobný rostlinným imitacím kůže. Může být kompostován stejně jako rostlinný odpad. Pokud ovšem není stabilizován, chová se jako superabsorbent. V případě, že by vás zastihl déšť, oděv z BioCouture by se bohužel proměnil ve slizkou a těžkou hmotu. Cílem výzkumníků je řešení, které by umožnilo vyrobit pružný materiál odolný vůči vodě, nebo přímo hydrofobní při zachování jeho biodegradability. Předmětem výzkumu je rovněž alternativa využití odpadu z ostatních průmyslových odvětví (například z potravinářství), který by mohl být vstupní surovinou pro výrobu mikrobiální celulózy. Oděvy z tohoto materiálu jsou ve fázi experimentálních prototypů, které není možné koupit, k dispozici nejsou ani vzorky.

14. 6. 2013 Anna Beránková

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.