CZ / ENG

BioCouture - zelený čaj nejen pro zdraví

Koncept pro  BioCouture přinesl novou zajímavou vizi módy budoucnosti, která se překvapivě zrodila ve vaně plné zeleného čaje!

 

BioCouture - zelený čaj nejen pro zdraví

BioCouture vyvíjí zcela nový postup výroby textilie. Je výsledkem spolupráce Suzanne Lee výzkumné pracovnice University of Arts London a Davida Hepwortha – biologa a výzkumníka. Místo využití tradičních surovin – rostlinných vláken nebo ropných produktů, sleduje využití mikrobů k vypěstování textilního biomateriálu.

Kultivačním médiem je roztok zeleného čaje a cukru očkovaný kulturou bakterií, kvasinek a dalších mikroorganismů. Produktem metabolismu těchto mikrobiálních kultur jsou pevná celulózní vlákna (mikrofibrily), jež se hromadí na hladině roztoku a srážejí se v kompaktní povrch. Surovina je z nádrže odebrána po dvou nebo třech týdnech, kdy vrstva vláken dosahuje sílu zhruba 1,5 cm. Lze ji zpracovávat v mokrém stavu a tvarovat ve formách nebo sušit naplocho, dokonce s ní pracovat jako s klasickou textilií.  Není problém materiál barvit, či potisknout. To se daří při výrazně nižší spotřebě barviv, než u ostatních tkanin. Proto i v tomto ohledu je BioCouture šetrný k životnímu prostředí.

Materiál je na omak podobný rostlinným imitacím kůže. Může být kompostován stejně jako rostlinný odpad. Pokud ovšem není stabilizován, chová se jako superabsorbent. V případě, že by vás zastihl déšť, oděv z BioCouture by se bohužel proměnil ve slizkou a těžkou hmotu. Cílem výzkumníků je řešení, které by umožnilo vyrobit pružný materiál odolný vůči vodě, nebo přímo hydrofobní při zachování jeho biodegradability. Předmětem výzkumu je rovněž alternativa využití odpadu z ostatních průmyslových odvětví (například z potravinářství), který by mohl být vstupní surovinou pro výrobu mikrobiální celulózy. Oděvy z tohoto materiálu jsou ve fázi experimentálních prototypů, které není možné koupit, k dispozici nejsou ani vzorky.

14. 6. 2013 Anna Beránková

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekSouvisející články

Téma týdne
Hledání hranic smart materiálů II.

Ptáme se
Co je dneska EKO?

Všímáme si
Nadchází věk hub?

Hledání hranic smart materiálů II. Co je dneska EKO? Nadchází věk hub?

© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.