CZ / ENG

Studio deFORM představilo projekt „Classics + Corian®“

Co vznikne, když propojíte klasický nábytek z období třicátých až šedesátých let minulého století a moderní high-tech materiál? Jedinečný projekt „Classics + Corian®“, který byl konzultován v knihovně materiálů matériO a jeho výsledky jste mohli zhlédnout v rámci letošního Designbloku na Nákladovém nádraží Žižkov.

Studio deFORM představilo projekt „Classics + Corian®“
Zavřít Studio deFORM - Jakub Pollág a Václav Mlynář v expozici projektu „Classics + Corian®“ na Designbloku 2013. Foto: Martin Chum

Společnost DuPont oslovila k letošní spolupráci v rámci své prezentace materiálu Corian® mladé designéry Václava Mlynáře a Jakuba Pollága z úspěšného studia deFORM. Tvůrci přišli s konceptuálním projektem, ve kterém oživili pomocí Corianu sedm modernistických nábytkových objektů. Jejich v podstatě chirurgická práce spočívala v nahrazování nejexponovanějších částí zbrusu novými komponenty z Corianu. Nic méně, nic více.

Václav Mlynář a Jakub Pollág tak vdechli pomocí Corianu vybraným kusům nový život.

Při hledání si vybírali nábytek s charakterem, na kterém byl cítit dotek času. Ten nábytek, který mnozí z nás mají na chatě na půdě nebo ho najdeme ještě u našich babiček doma. Prioritou pro ně byla blízkost vybraného designu a určitý prostor k jeho obnovení.

Původní podoba zůstala zachována. Originální části sloužily jako předloha, někdy dokonce jako forma při tvarovaní těch nových. Restaurována byla vždy jen část produktu, a to ta, která je vystavena největší zátěži, např. deska stolu, sedák židle nebo opěrky u křesla.

Celý koncept výstavy byl postaven na kontrastu materiálů. Autoři vedle sebe postavili dřevo, které je tak trochu nevyzpytatelné, má velmi silný charakter a pokaždé může být trochu jiné, a Corian, který je vždy dokonalý, perfektně se tvaruje a dobře odolává času.

Nejen obnovit zašlou slávu starých produktů, ale i zaručit, že vydrží ještě trochu déle a to v perfektním stavu, než kdyby je zrekonstruovali zase jen dřevem, to byl jeden z cílů designérského dua.

Vyměněné části jsou přesnými kopiemi svých předchůdců, jsou to duchové připomínající stáří jednotlivých objektů. Corian vlil do žil starého nábytku novou krev a nechává vyniknout vlastnosti a kontrast obou. Na jedné straně stojí stárnoucí, někdy i 70 let staré dřevo či kov, a na straně druhé zase stále mladý a čistý Corian. Jako by se design zastavil v čase. Tvarové mistrovství modernistických tvůrců se zvěčnilo v nových, precizně očištěných objektech.

O studiu deFORM Studio deFORM vzniklo jako projekt dvou spolužáků z pražské VŠUP Václava Mlynáře a Jakuba Pollága. Orientuje se na široké spektrum realizací na poli produktového designu, designu nábytku, výstavního designu i designu interiérů. Mezi jeden z jejich posledních projektů patří návrh městské cyklistické helmy pro firmu Krust a nebo světelný objekt „Transmission“ pro českou firmu Kavalier, který byl vystaven v českém domě na Olympijských hrách v Londýně. Stejně tak, jako se studio deFORM věnuje komerčním zakázkám, tak se zaměřuje i na konceptuální projekty, které se pohybují na rozhraní designu a umění.

8. 11. 2013 redakce MT

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.