Téma týdne
Wearables - nositelné technologie na ZE MOST-TEXTILES
Chris Lefteri přdstavuje data jako nový materiál.
Světově uznávaný odborník na materiály Chris Lefteri představil v Praze na sympoziu ZE MOST-TEXTILES nejnovější trendy v oblasti „wearables”. Jde o nositelné technologie, které jsou v současné době jedním z nejaktuálnějších témat oděvního průmyslu. Tato nová oblast informačních technologií je uzpůsobená tak, abychom ji mohli přímo nosit. Mnozí výrobci a designéři si tuto revoluční změnu uvědomují a nové výrobky tomu tedy přizpůsobují. Mezi nejpopulárnější výrobky tohoto odvětví patří například Google Glass nebo Nike+ Fuel Band.
S rozvojem těchto technologií se pojí i mnohé další klíčové otázky. Jak nám wearables mohou změnit život, na který jsme zvyklí? Vzhledem k tomu, že tyto technologie mají být součástí našeho každodenního života, je nutné, aby tomu odpovídaly i zvolené materiály. Dnešní doba směřuje k tomu, aby všechno bylo tenčí, lehčí, tišší a co nejméně nápadné. Wearables by se proto měly vyrábět z materiálů, které lidské tělo co nejméně zatěžují a které mají schopnost dobře se přizpůsobit. Náročnost cílových zákazníků se totiž stále zvyšuje. Vyžaduje se příjemný povrch a zároveň vysoká odolnost. Ideální jsou tak produkty, které splňují technické požadavky, příjemně se užívají a zároveň fungují i jako módní doplňky či ochranné vrstvy.
Jak Chris Lefteri zdůrazňuje, jedním z nejoblíbenějších míst pro wearables je lidské zápěstí. Platí to jak pro nejrůznější fitness náramky (Nike + Fuel Band či konkurenční Jawbone UP), tak i pro chytré hodinky. Samsung už letos představil své hodinky Samsung Galaxy Gear a podobný výrobek se v blízké době očekává i od společnosti Apple. Dále existují projekty mnohých multifunkčních náramků, které by mohly do budoucna například pomáhat s navigací nevidomým nebo sloužit jako univerzální vstupenky na hudební festivaly.
Důležitou skupinou jsou wearables, které reagují na své prostředí. Příkladem může být například svetr, který se při vyšší teplotě smrskne a tím odhalí větší část těla a při nižší teplotě naopak. Podobný princip v závislosti na UV záření se dá využít například i u záclon či rolet, které by se tak automaticky zatahovaly či roztahovaly. Existují i konkrétní výrobky, které reagují na pohyb, tep či míru pocení. Příkladem může být triko, které ukazuje fyzickou zátěž dle toho, jak se člověk potí, či boty, které jsou napojeny na GPS a mohou tak navigovat během chůze či běhu pomocí vibrací. Doplňky také často využívají kinetickou energii zachycenou při pohybu a převádějí ji na energii elektrickou, kterou lze poté použít například pro dobíjení mobilního telefon.
Dalším příkladem wearables může být i elektronické tetování - senzor vložený přímo do pokožky, který měří hodnoty krve a je schopen upozornit na nejrůznější zdravotní komplikace. S okolím je tetování propojeno pomocí bluetooth a energii získává z glukózy a kyslíku obsažených v krvi. Škála využitelnosti wearables je tedy velice široká. Od fitness doplňků přes výrobky usnadňující komunikaci, podporující fotografování až po oblast zdravotnických pomůcek.
Věda jako zásadní zdroj inspirace pro designery
Werables samozřejmě není jediná oblast, ve které jsou užívány inovativní materiály a technologie. Textilní průmysl se velmi rychle vyvíjí a Chris Lefteri hovoří o stále častějším trendu kombinací různých materiálů zpracovaných tradičními textilními technikami. Je tak možné dosáhnout nejen zajímavého designu, ale i výjimečných kvalit.
Chris Lefteri se ve své práci s materiály snaží pomáhat vyplnit mezeru mezi průmyslovou oblastí a samotnými designéry. K tomu aby vznikaly inovativní řešení, je nutné zohledňovat materiály už od samého počátku kreativního procesu. Proto je třeba, aby designéři měli dostatek zdrojů informací a aby fungovala spolupráce s výrobci. Struktura předmětů je totiž prerekvizitou jejich následné funkce.
Neustálý vývoj můžeme vidět v oblasti sportovního vybavení. Jako příklad mohou sloužit cyklistické kalhoty obsahující univerzální polyethylenové vlákno Dyneema®. To se vyznačuje mimořádnou pevností, díky níž jsou cyklisté chránění například proti odřeninám i při vyšších rychlostech. Vlákno Dyneema® od roku 1990 vyrábí firma DMS pomocí gelového zvlákňování a v dnešní době se díky svým vlastnostem používá také na ochranné oděvy či chirurgické nitě.
Chris Lefteri
Chris Lefteri je světově uznávanou kapacitou v oboru materiálů a jejich uplatnění v designu. Je autorem osmi knih o materiálech, které byly přeloženy do pěti jazyků. Mezi nejznámější patří například Materials for Inspirational Design nebo Making it: Manufacturing Techniques for Product Design. Už více než dekádu přispívají jeho publikace ke změně pohledu designérů i samotných výrobců na jednotlivé materiály. Jeho společnost Chris Lefteri Design Ltd. spolupracovala s mnoha významnými společnostmi napříč Evropou, Spojenými státy a Asií. Lefteri v současné době působí také na Central Saint Martins, University of the Arts v Londýně.
30. 9. 2013 AŠB
Aktuálně
► Materiály ve scénografických procesech
► Queer materialities, queer technologies
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU
14. 9. 11:41
Děkuji z krásný článek s ještě hezčím názvem.
Bylo by dobré, kdyby díla umělců ...
Michael Rada - Upleteno z plevele
1. 9. 06:58
Dobrý den, děkuji Vám za článek, který navazuje tématicky na mé vlastní texty ...
Michael Rada - „Městské doly“: jak využít potenciál elektroniky, kterou už nepotřebujeme