CZ / ENG

Všímáme si

Krize doteku i kulturní diverzita. Veletrh Heimtextil představuje nejnovější textilní trendy

Jubilejní 50. ročník frankfurtského veletrhu Heimtextil představil inovativní trendy pro bytový textil a textil pro veřejný prostor. Mezi hlavními tématy letos rezonovala především ohleduplnost ke zdrojům, identita v dnešní komplexní společnosti a vracející se kulturní diverzita. 

 

Krize doteku i kulturní diverzita. Veletrh Heimtextil představuje nejnovější textilní trendy

Text: Mária Nina Václavková • Úvodní foto: Messe Frankfurt GmbH / Pietro Sutera


Nedílnou součástí veletrhu byla výstava Trendspace, jejímž kurátorem byl amsterdamský Stijlinstituut. Pod společným mottem Where I Belong zde bylo představeno pět trendů, které mají rezonovat interiérovým designem. Témata se zabývala otázkou naší identity, její stále větší mnohovrstevnatostí a komplexností. Kladla však důraz i na udržitelnost. Studio FranklinTill představilo Future Materials Library, kde byly prezentovány materiálové inovace zabývající se možnostmi snižování enviromentálních dopadů. Výstavu doplňovaly přednášky odborníků na tematiku trendů, například Anne Marie Commandeur ze Stijlinstituut, nebo z řad designérů a autorů materiálů, kde stojí za zmínku především přednáška o biomateriálech Erica Klarenbeecka.

 

Maximum Glam - Bastian de Nennie pro Heimtextil

 

Trendem Maximum Glam kromě expresivní dekadence rezonovala i krize doteku a touha po haptičnosti či imerzivních prožitcích. Téma Pure Spiritual naopak hledalo rovnováhu v obnovování našich pout s přírodou – oslavovalo autenticitu a surovost přírodních materiálů. Zatímco trend Active Urban kladl důraz na funkčnost a přizpůsobivost materiálů, Heritage Lux nostalgicky obracel svou pozornost ke krásám řemesla a historického kulturního dědictví. Téma Multi Local poukazovalo na konec hegemonie západu v globalizovaném světě a rostoucí vliv kulturní diverzity.

 

Heritage Lux - Bart Hess pro Heimtextil

 

Společným jmenovatelem již zmíněné Future Materials Library byla nutnost proměny našeho přístupu ke zdrojům a přechod z lineárního systému na cirkulární. Výstava byla rozčleněna dle různých principů, se kterými autoři materiálů pracovali.

 

Multi Local - Damselfrau, Foto: Magnhild Kenndedy

 

Může být dnešní odpad zítřejším zdrojem? Tuto otázku pokládaly materiály v sekci Remade, pracující s využitím odpadu coby vstupní suroviny. Zaujal pak především deskový materiál z vyřazeného denimu nebo plastového odpadu

Název Biological Byproducts zase označoval skupinu materiálů, využívající vedlejší produkty zemědělské nebo potravinové výroby, například “vlnu” z ananasových listů nebo materiál z borové kůry připomínající kůži.

 

Pine Skins - Sarmite Polakova

 

Projekty v kategorii Natural Assets se zaměřovaly na inovativní či opomíjené přírodní zdroje, které lze šetrně pěstovat i sklízet a jsou lokálně dostupné. Objevila se zde například vlákna z alternativních surovin jako jsou kopřivy nebo mořské řasy.

Neméně zajímavým trendem nazvaným Living Materials byly materiály na jejichž výrobě se podílely bakterie nebo hobouvé mycelium.

Součástí veletrhu Heimtextil byla také knihovna Interior.Architecture.Hospitality, zaměřená na architekty a intériérové designéry, která představila kurátorský výběr textilií s funkčními vlastnostmi. Pozornost si na veletrhu vydobylo také téma recyklace textilního odpadu a v neposlední řadě i výrobci vláken, schopných zpomalit hoření bez použití toxických chemikálií. 

 

Project Coelicolor - studie z biodesign laboratoří Faber Futures

 

2. 4. 2020

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.