CZ / ENG

Všímáme si

Textilie, které se hodí pro přežití

Do nadcházejících zimních plískanic je třeba se dobře vyzbrojit a oděv nám poskytuje mnoho příležitostí, jak svůj štít vůči vlivům okolního prostředí vylepšit. Možná i rozzářit. Podívejte se na aktuální výběr materiálů knihovny matériO, která nabízí pár tipů, jak na to.

Textilie, které se hodí pro přežití

Pohlcovač pachů
Karbonová látka, která umí pohltit značné množství pachů z plynů a kapalin a k tomu má i výborné antibakteriální vlastnosti se hodí skvěle pro výrobu nejrůznějších čistících filtrů, plynových masek a jiných ochranných prostředků, a nebo třeba na závěsy do kuřáckých salónků či prádlo s funkcí odor-control. Látka je pratelná a dostupná jako tkanina nebo pletenina.

 

Ani zima, ani horko
Tato speciální vlákna, tkaniny a pěny mají schopnost absorbovat, shromáždit a následně uvolnit přebytečné tělesné teplo. Jejich nositel se proto cítí přesně tak akorát, není mu ani horko, ani zima. K jejich výrobě je použito fázové přeměny materiálů (phase change materials – PCMs), technologie vyvinuté původně pro obleky astronautů.

Tkanina se světelným efektem
V interakci s LED bodovým osvětlením vytváří tato flexibilní technická látka úchvatné světelné struktury. Díky své poddajnosti je možné z ní vytvářet libovolné tvary a formy, což ji předurčuje hlavně k dekoračním účelům. Je voděodolná a odolává také UV paprskům, je proto vhodná nejen do interiéru, ale i k využití v exteriérovém prostředí.

Nezničitelné rifle
Tento vysoce odolný denim je vyráběn z vláken, která byla původně vyvinuta mimo textilní průmysl. V kombinaci s bavlnou a speciálním postupem tkaní však vznikl produkt, který je pro využití v oděvnictví přímo předurčen. Textilie je minimálně tak odolná, ne-li odolnější, než kůže a zároveň vypadá a je stejně prodyšná jako klasická riflovina. Proto najde uplatnění třeba při výrobě motorkářského oblečení. Je pratelná a barvitelná.

Nehořlavá čedičová textilie
Čedič je hojně se vyskytující hornina vyznačující se termickou odolností, pevností a trvanlivostí. Na jeho kvalitách staví textilie tkaná z čedičových vláken. Je dodávána v různých tloušťkách, gramážích a strukturách v závislosti na požadavcích koncového využití. Všechny formy ale vynikají skvělou pevností v tahu, odolností vůči elektromagnetickému záření a odolávají rozmezí teplot od -260 až do 982°C.


Doplňující informace o materiálech a jejich využití se můžete dozvědět v knihovně matériO.

text: Pavlína Jochcová, zdroj úvodní foto: mirror.co.uk, foto: databáze matériO

11. 9. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.