CZ / ENG

Téma týdne

Textilie barvené bakteriemi

Projekt Faber Futures představuje první sbírku textilií, které jsou barvené pigmenty nikoliv syntetickými, ale produkovanými řízeným metabolismem bakterií. Tvůrce konceptu Natsai Chiezy tak ukazuje živé organismy - bakterie - jako přesně seřízený nástroj designéra.

Textilie barvené bakteriemi

Latinský pojem Homo Faber – „Člověk tvůrce“, zavedený politoložkou H. Arendtovou a filozofem M. Schelerem, odkazuje na schopnost a potřebu člověka ovládat životní prostředí a přírodu pomocí k tomu vytvořených nástrojů. S pojmem pracoval i francouzský filozof Henri Bergson v díle Évolution créatice, ve které definuje inteligenci jako schopnost vytvářet umělé objekty, zejména nástroje určené k výrobě jiných nástrojů.

Podle Natsai Chiezy, tvůrce konceptu Faber Futures, nebyl pojem Homo Faber nikdy tak výstižný, jako je v dnešní době - na dosah zásadních změn, které přinášejí prudce se rozvíjející biotechnologie.

Projekt Faber Futures představuje jednu z podobných změn. Využívá metabolitů bakterií rodu Streptomyces jako přírodního zdroje pigmentů, které jsou následně využívány pro barvení textilií. Jednotlivé kultury bakterií rostou v médiích s různým složením živin, čímž je dosaženo různých barev vzniklého pigmentu. Prvním výsledkem tohoto výzkumného projektů je právě kolekce textilií Faber Futures, barvených za použití pigmentů produkovaných bakteriemi. Výzkum je ovšem stále v procesu a jeho nejzazším cílem je vyšlechtění bakterií produkujících vzorník exaktně stanovených odstínů barevných pigmentů. Projekt vznikl ve spolupráci s profesorem J. Wardem a jeho laboratoří na University College London.

www.natsaiaudrey.co.uk
www.ucl.ac.uk/ward

10. 7. 2013 HelP

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.