CZ / ENG

Anketa

Máte hlučné či nervní sousedy? Pomůže plsť, obraz i sádrokarton

„Nejlepší akustická řešení jsou ta, kterých si ani nevšimnete,“ zaznělo na semináři o akustických textiliích, který se ve středu 22. října uskutečnil v břevnovské Knihovně materiálů matériO. Akce se zúčastnilo přes dvacet návštěvníků z oblasti architektury a bytového designu.

Máte hlučné či nervní sousedy? Pomůže plsť, obraz i sádrokarton

Anna Špuláková Beránková krátce představila Knihovnu materiálů matériO, následovala prezentace Hany Foltánkové z firmy Trevira GmbH. Hana Foltánková ve svém příspěvku představila textilie z polyesterových vláken – s vylepšenými akustickými vlastnostmi a sníženou hořlavostí. Následoval příspěvek architektky Pavlíny Jochcové z matériO, která uvedla několik zajímavých realizací ze světa architektury a interiérového designu – například Silence Room v obchodním řetězci Selfridges, J. S. Bach Music Hall, thajský hotel Hilton Pattaya, experimentální textilní pavilon od Neri Oxman nebo stavbu Antivilla z německého města Rotkehlchenweg.

Jako ilustrace akustického řešení prostoru za pomoci textilií se stavba Antivilla objevila i v posledním příspěvku inženýra Davida Kaila z Akustického centra. V jejím průběhu byly návštěvníkům představeny základní akustické pojmy a také některé realizace Akustického centra včetně nahrávacích studií, promítacích sálů nebo restaurací. „Jen díky vám a vaší pohltivosti může dnes v tomto prostoru probíhat moje přednáška,“ zaznělo závěrem k auditoriu.

Cecilie Bendixen připravuje ve spolupráci s galerií Marie Wettergren textilní vlněnou instalaci Draped Nimbostratus. K vidění bude na letošním Design Miami.  (foto: © Ole Akhøj/Galerie Maria Wettergren)

Během přestávky jsme návštěvníkům položili otázku: Jak podle vás nejlépe zvukově izolovat svůj byt, abychom se se sousedy vzájemně nerušili?

Hana Foltánková, společnost Trevira CS
V bytech jsou stále základem záclony a závěsy. Kdo bydlí v bytě, má rád design a chtěl by se ještě lépe izolovat, může si pořídit obraz s protihlukovou textilií. Zatím bydlím v bytě, takže mám samozřejmě z Treviry CS záclony a závěsy, a to hlavně v místnosti, kterou obývá můj syn. Ale plánujeme větší bydlení, kde bych v budoucnu chtěla možná použít obrazy nebo japonské stěny.

Ján Maca, interiérový designér, DECOLAND
My používáme textilie. Koberec, hlavně závěsy a tapety na stěnu, od flísových po textilní. Ještě jsme se ale nesetkali s tím, že by zákazník požadoval vysloveně zvukovou izolaci interiéru. Naše interiéry jsou navíc vždy teplé – interiéry z betonu a skla jsou na nás dost chladné.

Anna Špuláková Beránková, Knihovna materiálů matériO
Vzhledem k tomu, že mám v interiéru raději přírodní materiály než syntetické, tak bych před akustickou 3D textilií z Treviry dala přednost vlně, plsti a jim podobným materiálům.

Irena Dušková, odbornice na akustiku, SQZ s.r.o.
Ve svém bydlení tohle neřeším, jsem z rodinného domu, ale jako projektant akustik se tím zabývám v rámci stížností v bytech. Zde není co vymýšlet: v každé akustické literatuře je projekt příčky – sádrokartonu se vzduchovou mezerou a nějakým akusticky pohltivým materiálem, kterých je dneska na trhu celá řada. Bohužel potom často narážíme na problém, že se příčkou snižuje objemový prostor, za který se dneska v novostavbách hodně platí, takže i zmenšení místnosti bytu o deset centimetrů je potom velký problém. Ale jiným způsobem než příčkou se to asi řešit nedá.

Ondřej Elfmark, asistent Katedry designu na VŠUP v Praze
Po domluvě se sousedem jsme odděleni dvojitou vrstvou akustického sádrokartonu, který máme mezi obývacími pokoji. Takže když si pustím hudbu z kvalitních reproduktorů, vím, že souseda vedle to neruší a že může hudbu poslouchat taky. No a potom – co jsem se dozvěděl z dnešní přednášky: volil bych nějaké akustické panely na stěnu, které budou pohlcovat zvuk a nebudou ho přenášet dál, a také nějakou textilii, na kterou bych pak umístil umělecké dílo nebo obraz.

Ondřej Mika, redaktor časopisu Materiály pro stavbu
Já to řeším tak, že nejsem doma. To je asi nejsnazší. (smích) Jinak bych asi šel za sousedy, abych je přesvědčil změnit podlahu – protože asi největší problémy jsou z kročejového hluku a ne z křiku nebo řevu.

Pavlína Jochcová, architektka, Knihovna materiálů matériO
Doporučila bych, pokud je to možné, myslet na akustické záležitosti už v návrhu a nedohánět to potom dodatečně materiálem.

 

26. 10. 2015 Text: Eliška Svobodová, úvodní foto-zdroj: © 2015 Galerie Maria Wettergren

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.