CZ / ENG

TÉMA

Budoucnost začíná v době kamenné

Díky znovu použitým materiálům a stavebním technikám se lidé mohou opět usídlit v dávno zapomenutých mikrovesnicích. Jsou nejen únikem z metropole, ale zároveň i architektonickými dílnami pod širým nebem.

Budoucnost začíná v době kamenné

Text: Fiammetta Bonazzi pro Icon Magazine, překlad: Patricie Vlachová • Ghesc – vesnice a dílna pod širým nebem, Foto © Maurizio Cesprini


english version

Ještě před mnoha lety, před pandemií i érou stěhování inteligence z měst, se ve vesnici Canova v podhůří Alp v oblasti Crevoladossola, na půl cesty mezi Švýcarskem a jezerem Lago Maggiore, zrodila tichá revoluční myšlenka obnovit a postupně zabydlet kamenné vesnice v údolích Ossola.

V roce 1993 přijela do této drsné oblasti východního Piemontu dvojice - tesař a světoběžník původem z Arkansasu Ken Marquardt a jeho žena Kali. Brzy začali skupovat ruiny a shromáždili kolem sebe skupinu přátel a řemeslníků, kteří během necelých třiceti let zachránili před zkázou četné, v té době už neobyvatelné, historické stavby.

Krátce nato začala v Ghescu, hrstce středověkých staveb nenarušených přístavbami ani přestavbami, vznikat centra užitého umění, kde se studenti učí kamenickému řemeslu pod vedením univerzitních profesorů, ale také od kameníků a sochařů působících v této oblasti. „Ti dokáží udržovat a rozvíjet místní charakteristické postupy s přihlédnutím ke globálnímu vývoji a s úctou k plodné mezigenerační výměně znalostí a dovedností," vysvětluje Maurizio Cesprini, předseda sdružení Canova, které založil právě Ken Marquardt.

Maurizio nyní žije v Ghescu se ženou Paolou Gardin, architektkou, a jejich malým synem Emilem. Jejich dům, "Casa Alfio", vyhrál mezinárodní ocenění Constructive Alps udělované udržitelným rekonstrukcím nebo nové výstavbě v Alpách. Casa Alfio je jednou z hojně přibývajících staveb obnovených s vydatnou pomocí materiálů z rozpadlých domů.

Studenti ve vesnici Gesc • Zdroj: www.canovacanova.com

Postupem času se množila také partnerství s univerzitami, například s polytechnikami v Miláně a Turíně, s nimiž místní organizují workshopy o terasovité krajině, průzkumu pomocí dronů a tepelné izolaci s využitím vápna a konopí. Sdružení spolupracovalo také s Yestermorrow Design Build School ve Vermontu, s univerzitami v Oregonu a Severní Karolíně a s Willowbank School of the Restoration Arts v kanadském Ontariu. V září se očekává opakovaná návštěva studentů Tokijské univerzity a na 23. června je naplánováno Mezinárodní setkání architektů, díky němuž se od roku 2001 do Domodossola podívalo na osmdesát projektantů a architektů, včetně Glenna Murcutta a architektů z Herzog & De Meuron.

Aktivity sdružení Canova, jež nedávno zahájilo projekt sčítání kamenných staveb v údolí Ossola, nabízí i poradenství lidem, kteří uvažují o obnově venkovské architektury. Svými záměry připomíná školu, kterou v polovině sedmdesátých let v Civita di Bagnoregio založila profesorka katedry architektury Washingtonské univerzity Astra Zarina. Škola díky zapojení obyvatel a aktivnímu přístupu studentů přispěla k oživení této značně atrofující komunity.

Model sdružení Canova inspiroval v Itálii další hnutí lidí, kteří se věnují regeneraci stavebního dědictví v zapomenutých oblastech – jmenujme alespoň Ferrazza v údolí Val Borbera v Ligurii, Scilironi ve Valmalencu, Guardia Perticara v provincii Potenza, Baunei na Sardinii a Castiglione d'Ossola v údolí Anzasca, kde architekti Stefano Perri a Paola Treves rekonstruují starou vesnici.

A stejnou filozofií se koneckonců inspiruje i portál ReCreo, který navrhli Leonardo Porcelloni, Shirin Amini, Federico Mazzelli a Leo Cusseau, aby propojili majitele opuštěných budov, jimiž je poloostrov posetý, se skupinami lidí, kteří chtějí tato místa obnovit a navrátit zapomenutým oblastem jejich společenskou hodnotu. S vědomím, že skutečnou rebelií proti zavedeným pořádkům je dnes schopnost znovu začít od toho, co už tu hodně dlouho je.

4. 5. 2022

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM
Shodný postup ve městech Michael Rada 15.5.2022 11:42

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.