Téma týdne
Developer plánuje luxusní mrakodrap uprostřed švýcarských Alp. Kam padne jeho stín?
Společnost 7132 na konci března v New Yorku představila nový projekt rozšiřující valský areál světoznámých lázní od Petera Zumthora. Společnost, která od roku 2012 celý objekt včetně Therme Vals vlastní, se rozhodla zrealizovat velkolepou stavbu amerického architektonického studia Morphosis. V horské obci s tisícem obyvatel by tak měl vyrůst nejvyšší hotel světa, sloužící jako „travel hub“ pro podnikatele ze zámoří cestující do Evropy.
-
Developer plánuje luxusní mrakodrap uprostřed švýcarských Alp. Kam padne jeho stín?
-
Stavba za 200 milionů švýcarských franků počítá se 107 pokoji na 82 podlažích a heliportem na střeše. (vizualizace: studio Morphosis)
-
Mrakodrap možná na celé údolí vrhne dlouhý stín připomínající chamtivost hoteliérů. (vizualizace: studio Morphosis)
Nový mrakodrap Thomase Mayna nazýván příznačně 7132 Tower by měl být již třetí stavbou od architekta oceněného Pritzkerovou cenou v maličkém Valsu, což ve světě nemá obdoby. Avšak realizace 381 metrů vysokého mrakodrapu v obci ukryté uprostřed švýcarských Alp je absurdní. „Chceme zde postavit jeden z pěti nejlepších hotelů světa,“ uvedl současný ředitel lázní a místní podnikatel Pius Truffer.
Odpovídá tomu i velkolepost projektu. Stavba za 200 milionů švýcarských franků (v přepočtu přibližně 5 miliard korun) počítá se 107 pokoji na 82 podlažích a heliportem na střeše. Krom ubytování s přepychovým panoramatickým výhledem by měl mrakodrap nabízet i veřejně dostupnou restauraci, vlastní knihovnu, sky bar, fitness centrum či taneční sál. Nejlevnější ceny pokojů by se měly pohybovat kolem 1 000 švýcarských franků za noc (26 000 korun) a ty nejdražší okolo 25 000 franků (650 000 korun).
Model nového hotelu 7132 Tower a jeho okolí (zdroj: Morphosis)
Mrakodrap navržený Thomasem Maynem má být unikátní stavbou. Návrh počítá s novou technologií stavění výškových budov, která umožňuje při výšce téměř 400 metrů šířku pouze 18 a délku 31 metrů. Za pozornost stojí i plánované využití materiálů - mohutný betonový základ vyvažuje minimalistická ocelová konstrukce a skleněný zrcadlový plášť.
Místní obyvatelé i širší odborná veřejnost se však proti novému projektu bouří. Švýcaři byli dosud známí šetrným přístupem k alpské výstavbě. Za absurditu prohlásil mrakodrapy v Alpách profesor architektury na prestižní ETH v Curychu Vittorio Lampugnani. Kritik architektury Benedict Loderer zase nevěří, že by se celý projekt realizoval, podle něj jde pouze o marketingový tah. Britský deník The Guardian označil nový hotel za „obrovský zrcadlový prostředníček nastavený celému regionu“. Nejen Vals sám, ale celý kanton Graubünden je totiž vyhlášený svou jedinečnou architekturou, která moderním, ale citlivým způsobem navazuje na zdejší klasické dřevěné domy.
Pius Truffer, Remo Stoffel a Thomas Mayne při prezentaci nového hotelu v New Yorku (foto: Gotham Magazine) Vpravo pohled na městečko Vals, jehož obyvatele tvoří tisíc Švýcarů a tisíc ovcí. (foto: Adrian Michael)
Vals proslavily lázně od architekta Petera Zumthora, které z nenápadné obce na konci horského údolí udělaly oblíbený cíl fanoušků architektury. Z města Illanz sem po okraji Valského údolí vede úzká klikatá asfaltová cesta, lemovaná divokými vodopády. Skrze skálu projedete několik úzkých tunelů a po patnáctiminutové cestě autem se údolí rozestoupí a před sebou vidíte Vals, městečko na konci světa. Právě tam chce Stoffel realizovat svůj skleněný vzdušný zámek.
Za ukázkou další citlivé moderní architektury v oblasti Graübunden není třeba chodit daleko. Hned ve vedlejším údolí Val Lumnezia působí světoznámý architekt Gion Caminada. Ten se proslavil propagací komunitního způsobu života ve své rodné vesnici Vrin, které díky veřejně prospěšným budovám či novým hospodářským stavbám dokázal dodat druhý dech. V blízkém okolí působí také architekti Ramun Capaul, jehož poslední realizací je originální rekonstrukce domu v nedaleké vsi Valndas, či minimalista Valerio Olgiati. Ti všichni však pracují s místními materiály a v harmonii s okolím.
Vals je rovněž známý místním kamenem Valser Quarzite, který Peter Zumthor – také nositel Pritzkerovy ceny – při stavbě již zmiňovaných lázní využil. Valský kámen, slída křemence, je velmi pevný, kompaktní a mrazuvzdorný. Díky své výrazné textuře se stal inspirací pro celé lázně. Zumthor při jejich stavbě vycházel z bezprostředního okolí města – kámen i termální prameny z okolních hor se v lázních opět setkávají.
Valský kámen, slída křemence, je velmi pevný, kompaktní a mrazuvzdorný. (foto: Christian Beutler, NZZ)
Světoznámé lázně Therme Vals od Petera Zumthora (foto: Therme Vals)
Lázně byly od svého otevření v roce 1996 majetkem obce. V březnu roku 2012 se ale konalo ve Valsu referendum, ve kterém občané rozhodli o jejich dalším osudu, a novým majitelem lázní se navzdory protestům jejich autora stal developer Remo Stoffel, nyní stojící za stavbou mrakodrapu. Následovalo založení firmy symbolicky pojmenované dle poštovního směrovacího čísla Valsu 7132, v jejímž čele stojí Stoffel spolu s místním podnikatelem a současným ředitelem lázní Piem Trufferem.
Truffer zbohatnul na těžbě valského kamene, který paradoxně právě díky Zumthorovým lázním získal věhlas po celém světě. Krátce na to přejmenovali i lázně a přilehlý hotel a začali plánovat velkolepé rozšíření. K Zumthorovým lázním pak přibyl další projekt nositele prestižní Pritzkerovy ceny, tentokrát od japonského architekta Tadao Andy pojmenovaný Valser Path. Tři sta padesát metrů dlouhá promenáda s piazzetou je nyní ve výstavbě a měla by být dokončena v roce 2017.
Návrhy piazzety ve Valsu od Tadao Andy – převládá kámen, světlo a geometrické tvary. (vizualiace: Franz Knittel)
O navržení přepychového hotelu ve Valsu se ucházelo celkem osm světových architektonických firem. Mezi nimi měla pětičlenná mezinárodní porota vybrat vítěze. V čele poroty stála architektka Louisou Hutton, zakladatelka berlínského studia Sauerbruch Hutto. Už v únoru se však porota od celého výběrového řízení distancovala, když uvedla, že některé zásadní otázky nebyly během výběrového řízení zodpovězeny a že došlo k mnoha nejasnostem.
Skrze Swiss Society of Engineers and Architects pak porotci (kromě Hutton to dále byli prezident SIA Stefan Cadosch, italský architekt Vittorio Lampugnani, profesor na ETH v Curychu Sacha Menz a zakladatel studia EM2N Daniel Niggli) vysvětlili, že nemohou souhlasit se jmenováním vítěze, které přišlo ještě před jejich definitivním rozhodnutím.
Vítězný návrh kalifornského studia Morphosis, které proslulo například stavbou Přírodovědeckého muzea Perot v Dallasu či nové budovy umělecké univerzity Cooper Union v New Yorku, byl tedy nakonec vybrán přímo společností 7132, a to díky „zajímavému návrhu a minimalistickému přístupu, který má pomoci hotelu lépe zapadnout do okolí města“. O minimalismu plánované nejvyšší stavby v Evropě paradoxně hovoří i sám autor. „Hotel je minimalistickým počinem, který divákovi zrcadlí krajinu, a nabízí tak opakovaný pohled na okolní krajinu,“ uvádí Mayne.
Architekt Peter Zumthor, který si postavil dům v nedalekém Leisu hned nad Valsem se dlouhodobě snaží bojovat proti současnému řediteli lázní, Piu Trufferovi (foto: zumthorferienhaeuser.ch, ferien-vals.ch)
Mrakodrap do okolní horské krajiny zapadne jen těžko, spíše na celé údolí a potažmo i celý region vrhne dlouhý stín, který bude připomínat chamtivost hoteliérů. 7132 Tower se svými 381 metry, téměř o třetinu vyšší než například londýnský Shard, by byla nejen nejvyšší stavbou v Evropě, ale i nejvyšším hotelem na světě vůbec. O dvacet šest metrů by tak překonala Hotel Mariott v Dubaji, který má „pouze“ 355 metrů. V Dubaji se ostatně iniciátor celého projektu Remo Stoffel dle svých slov také inspiroval: „Do Dubaje jezdím pravidelně díky investici ve firmě Farnek a bleskový vývoj tohoto města mě pokaždé překvapí. Právě to mě inspirovalo k vlastní vizi, k založení společnosti 7132 a nyní k podpoře tohoto jedinečného designu, který by měl být realizován v mém rodném Valsu do čtyř let.“
Nová budova Cooper Union v New Yorku je příkladem práce uznávaného architektonického studia Morphosis (foto: Roland Halbe). Vpravo aktuálně nejvyšší hotel světa, JW Marriott Marquis Hotel v Dubaji měřící 355 metrů — budoucnost Valsu? (zdroj: Mariott Hotel)
Z horského městečka v údolí by se tak mělo stát plně soběstačné luxusní centrum evropského obchodu, ze kterého nemusíte teoreticky ani vycházet a které by sloužilo především jako přestupní místo pro celou Evropu. Dosud jedinečný příklad zachování architektonické integrity v regionu, který se má v letošním roce navíc stát teprve druhým národním parkem ve Švýcarsku, by tímto byl definitivně porušen. Tohle všechno se vymyká švýcarskému způsobu života na venkově, kde jednotlivé obce fungují ve vzájemné symbióze a staví na komunitním způsobu života.
Aby se projekt opravdu realizoval, musí nyní ještě dostat povolení k započetí výstavby. Vzhledem ke švýcarské přímé demokracii to znamená, že o osudu tohoto jedinečného místa a potažmo celého kantonu pravděpodobně definitivně rozhodnou obyvatelé Valsu v podzimním referendu. Už v minulosti se ale bohužel ukázalo, jak přesvědčivé duo Stoffel a Truffel umí být.
14. 4. 2015 text: Kateřina Hendrychová, úvodní koláž: na základě vizualizace od Morphosis upravila Barbora Tögel
Aktuálně
► Webinář matériO' Fokus: Od tradičních materiálů k low-tech inovacím
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU
14. 9. 11:41
Děkuji z krásný článek s ještě hezčím názvem.
Bylo by dobré, kdyby díla umělců ...
Michael Rada - Upleteno z plevele