CZ / ENG

Všímáme si

3D tisk a nová Čechie. Reinkarnace stroje o dvou kolech

Konstruktéru Peteru Knoblochovi se ve spolupráci s designérem Janem Hrbkem podařilo reinkarnovat pozoruhodný motocykl Bőhmerland (Čechie), který se před více než osmdesáti lety vyráběl na severu Čech.

 

3D tisk a nová Čechie. Reinkarnace stroje o dvou kolech

Text: Tereza Lišková • Foto: archiv, Bőhmerland


Peter Knobloch se ve své turnovské firmě 3Dtiskárna už řadu let zabývá 3D tiskem a stavbou prototypových modelů. Knoblochova schopnost profesionálně pracovat se současnými technologiemi a širokou škálou materiálů dala v kombinaci s jeho předchozími zahraničními zkušenosti z automobilového průmyslu vzniknout novodobé podobě motocyklu značky Bőhmerland.

„Značka a motocykly Bőhmerland mě natolik fascinovaly svou výjimečností v tolika ohledech (nejdelší motocykl světa, první motocykl na světě s alu disky, barvy, které v té době nikdo neužíval), že jsem si často kladl otázky, jak by asi mohl vypadat v dnešní době motocykl, který byl již v době svého vzniku tolik jiný a tolik výjimečný,“ říká Knobloch.

 

 

S využitím technologií 3D tisku se mu podařilo jeho fascinaci zhmotnit do podoby funkčního a krásného stroje. Při vývoji využil celé řady technologií, kterými disponuje jeho turnovská 3D tiskařská dílna. Zásadní roli sehrály tištěné pískové formy, které se pak využívají pro lití kovových dílů. Při stavění motocyklu se vedle písku a hliníku o slovo mimo jiné přihlásily i různé typy polymerů. Nový motocykl nese i punc lokální výroby. Ve své recenzi na to na serveru Garáž upozorňuje i Dominik Valášek: „Máme tu překrásnou motorku, která je v Česku kompletně vyvinutá, financovaná a vyrobená téměř do posledního dílu a detailu.“ Knobloch aktuálně prezentuje dva pojízdné prototypy, prvních deset zákazníků by se mělo svých strojů dočkat v dohledné době.

 

 

Knoblochův tým navazuje na práci konstruktéra A. H. Liebische, který s výrobou těchto motocyklů začal v roce 1924. Nová verze dnes existuje ve dvou verzích prototypů: se spalovacím motorem a elektromotorem. V Turnově se pokračuje ve vývoji dál. Na webu své motocyklové značky Böhmerland 21 popisuje Peter Knobloch vizi na následujících pět let. Měla by vzniknout nová pohonná jednotka, kterou podle Knoblocha budou mimo jiné definovat nulové emise. „Máme ji připravenou pro nový futuristický model motocyklu. Pohonná jednotka umožňuje rychlost až dvě stě kilometrů za hodinu, nemusí být na benzin ani baterie a svou bezpečností a bezporuchovostí je předurčena pro sériovou produkci budoucnosti.“

 

21. 5. 2020

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.