CZ / ENG

Všímáme si

Alternativa kůže, recyklování pilin a ultrazvuk přímo v podprsence

Alternativa kůže, recyklování pilin a ultrazvuk přímo v podprsence

Text: Redakce Material Times • Úvodní foto: Polybion/Ganni


Kůže z bakteriální celuózy

Známá dánská módní značka Ganni se v roce 2021 zavázala, že nebude používat kůži ze zvířat. Vzbudila tím údiv, protože značnou část tržeb tvořily právě zisky za prodej kožených produktů. Podle webu Surface značka svůj slib splnila a představila prototyp oděvu vyrobený z alternativní celulózové „kůže“ vypěstované bakteriemi. Ganni na vývoji materiálu s názvem Celium spolupracovala s laboratoří pro biomateriály Polybion skoro deset let. Materiál vyrobili tak, že kolonii bakterií krmili zemědělskými odpady z pěstování manga. Bakterie z natrávených cukrů vytvořily celulózu. Dalšími úpravami dospěli až k materiálu, který připomíná kůži. Oděvy z Celia budou podle laboratoře k dispozici příští rok.

Odlitky z pilin

Výzkumníci z Michiganské univerzity našli další využití pro průmyslové piliny. Podle serveru Deezen se tak snažili snížit odpad vznikající při výrobě bednění, které se používá při betonových stavbách. Tým výzkumníků smíchal piliny s biopolymery a dalšími přísadami a vytvořil tak materiál, který lze tvarovat, nebo vložit do 3D tiskárny. Aby ukázali, jak se dá tento materiál použít, vytvořili z něho téměř dva metry vysokou formu, do které nalili beton a tím vznikl sloup. Pomocí recyklace tento materiál stejným způsobem použili ještě pětadvacetkrát.

Ultrazvuk v podprsence

Nové zařízení by mohlo včas odhalit rakovinu prsu. Jde o ultrazvukový skener, který lze zabudovat do podprsenky a umožňuje tak častěji sledovat pacientky, u kterých je riziko vzniku rakoviny prsu vysoké. Brzká diagnóza je přitom u tohoto onemocnění zásadní – když jej lékaři diagnostikují v raném stadiu, téměř 100 procent žen přežije. V pozdějších stadiích jejich počet klesá až na čtvrtinu. Sledovací zařízení je vyrobeno z materiálu připomínajícího pružnou náplast, kterou nositelka snadno připevní k podprsence. Ze studie odborníků MIT vyplývá, že kvalita snímků je srovnatelná s ultrazvukovými sondami používanými v lékařských zařízeních.

Výstava TRENDY.DESIGN.PRODUKCE Gennaro, Detesk, design R&D Blueside, foukané borosilikátové sklo, foto: Detesk 

Trienále skla v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou pořádá již 9. ročník mezinárodního trienále skla a bižuterie. Na hlavní výstavě TRENDY.DESIGN.PRODUKCE představuje své výrobky celkem čtyřicet osm firem, značek a studií z pěti evropských zemí. Další výstava se jmenuje CESTA KE HVĚZDÁM a návštěvníci na ní mohou zhlédnout počiny trojice mladých sklářských výtvarníků – Miroslavy Ptáčkové, Tomáše Prokopa a Františka Jungvirta. Tematicky zaměřené Sympozium autorského šperku vyvrcholí výstavou COMPUTER JEWELLERY, doplněnou pracemi dalších zhruba třiceti tvůrců. Na sympoziu přislíbili účast například Martin Jošt Pouzar, Martin Verner, Kamila Housová Mizerová, Karol Weisslechner či Theo Smeets. Letošní novinkou bude také zahrnutí enviromentální části programu, která představí sklo jako trvale udržitelný a donekonečna recyklovatelný materiál. Více k programu najdete na webových stránkách Trienále.

8. 8. 2023

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM
Recyklovatelný vs. Recyklovaný Michael Rada 11.8.2023 09:40

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.