CZ / ENG

Všímáme si

Čepice z lidského potu, české sklo v Hollywoodu a fosfor z odpadních vod

Čepice z lidského potu, české sklo v Hollywoodu a fosfor z odpadních vod
Zavřít České sklo se objevilo v hollywoodském filmu Barbie. Foto: Klimchi

Čepice z lidského potu

Designérka Alice Potts se rozhodla letní vedra využít k prozkoumání nového biomateriálu. Požádala skupinu osmi lidí s různým životním stylem, aby nosili po dobu šesti týdnů baseballové čepice. Vybrala například sportovce, nebo příznivce rave kultury. Z potu, který se do čepic vsakoval, se po zpracování v solném roztoku staly krásné krystaly, které pokrývají čepice. Krystaly sice z kšiltovek postupně odpadávají, některé tam ale mohou zůstat dlouho. „Krystalky potu přirozeně přilnou k materiálu, na kterém jsou pěstovány, ale časem postupně odpadnou, protože jejich přilnavost slábne," sdělila designérka webu Deezen.

České sklo v Hollywoodu

Letní filmový hit Barbie o ikonické panence láme rekordy. V USA je nejúspěšnější letošní premiérou. Snímek má speciální význam i pro Českou republiku, a to hlavně pro české sklářství. Sklářská společnost Klimchi ze severočeského Kamenického Šenova totiž vybavila filmové Barbie domácnost tím, že jí dodala své ručně foukané džbány edice Rosaline Hobnail. „Je to pro mě obrovská pocta vidět naše výrobky spojené s tak výjimečným projektem a po boku slavných herců. Snažíme se českému sklu dělat dobré jméno v zahraničí a toto je další dílek do skládačky. Hobnailový džbán je první a nejúspěšnější produkt KLIMCHI. V naší rodinné sklárně se vyrábí už několik desetiletí,“ komentoval radostnou novinku zakladatel značky Lukáš Klimčák.

Nová metoda získávání fosforu

Vědci Univerzity Britské Kolumbie ve Vancouveru přišli na způsob, jak získávat fosfor z odpadních vod. Metodu získávání tohoto pro život významného prvku vyvinuli pomocí kombinace tepla, vody a separace fází. Fosfor je jedním z nejzastoupenějších minerálů v lidském těle. Používá se mimo jiné jako hnojivo. Tento prvek je uveden na seznamu kritických surovin, protože mnoho zemí je závislých na jeho dovozu. „V době, kdy se snažíme být udržitelnější a hledáme alternativní paliva, je získávání použitelných materiálů z odpadu nezbytné," říká hlavní výzkumník Cigdem Eskicioglu. „Zpětné získávání a recyklace jsou řešením, které navíc přináší dvojí výhodu: poskytují sekundární zdroj fosforu, který lze distribuovat po celém světě, a také pomáhají s ochranou životního prostředí."

Valdštejnská lodžie nabízí bohatý program na léto

Chtěli byste spojit návštěvu památky s hudebním, nebo divadelním zážitkem? Valdštejnská lodžie nabízí i o prázdninách bohatý program pro návštěvníky. Tuto unikátní raně barokní památku u Jičína spravuje nezisková organizace Valdštejnské imaginárium, které se snaží památku oživit a vytvořit z místa kulturně-komunitní centrum propojující živé umění a neobvyklé poznávání historie. Více najdete na stránkách Valdštejnské lodžie.

Tip na čtení

Pokud máte chuť na zajímavé čtení, doporučujeme poslední číslo časopisu Sedmá generace s názvem Folklore´s not dead. Jak název napovídá, obsah nejnovějšího vydání se zabývá mimo jiné otázkami, zda je folklor stále živý a jak souvisí s ochranou přírody. Dotýká se také tématu lidové hudby napříč kontinenty a lidových krojů. Kromě tištěného vydání si mohou čtenáři zakoupit jednotlivé články na webu Sedmé generace.

26. 7. 2023

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.