CZ / ENG

Obrazem

Čeští návrháři pověsili u řeky Temže šaty na strom hojnosti

Náhle spatříte strom hojnosti, visí z něj chlupaté pestrobarevné šaty, průhledné plédy i džínové obleky. Na hlavu si nasadíte klobouk podivuhodného tvaru. K dotyku vás bude lákat fetišistické spodní prádlo. Přelud? Ano, právě teď je k vidění na londýnské přehlídce International Fashion Showcase 2016. Studenti a čerství absolventi Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) vystavují ve společné expozici Last Fata Morgana. V čele s kurátorem Pavlem Ivančicem vyhráli hlavní ocenění přehlídky.

Čeští návrháři pověsili u řeky Temže šaty na strom hojnosti

„Tímto vítězstvím se nám podařilo zařadit Českou republiku zpátky na mapu módního světa,“ říká Pavel Ivančic, český návrhář, absolvent prestižní londýnské školy Central Saint Martins a vedoucí Ateliéru módní tvorby na UMPRUM. Vítěze vybrala porota složená z expertů pohybujících se v módním průmyslu. V jejím čele stála stylistka Sarah Mower. „Porota se jednomyslně shodla na tom, že česká instalace si ocenění zaslouží,” uvedla Mandi Lennard, členka poroty a zakladatelka módní agentury Mandi’s Basement. „Zaujala nás čistota instalace, ale i práce jednotlivých designerů.” 

Přehlídka probíhá coby oficiální doprovodná akce k London Fashion Weeku od 19. do 23. února. Osmdesát návrhářů ze čtyřiadvaceti zemí se sešlo v prostorách majestátního Somerset House u řeky Temže. Jejich společným tématem je utopie. Českou tvorbu bude reprezentovat Antonín Šimon, Karolína Juříková, Tereza Rosalie Kladošová, Markéta Kratochvílová, Monika Krobová, Sofya Samareva a Filip Jakab. Poslední čtyři zmiňovaní jsou letos nominováni na cenu Czech Grand Design.

„Chceme vyjádřit pohled na módu jako vidinu lepšího světa, kde rovnoprávnost, tolerance a svoboda patří mezi základní lidské hodnoty,” vysvětluje Pavel Ivančic. Klíčovým kritériem pro výběr autorů vystavovaných kolekcí byla podle Ivančice jejich schopnost vystihnout myšlenku skrze bezprostřední styl, experimentální přístup a cit pro inovaci. Podle jeho slov byla důležitá i široká znalost krejčovství a textilní tvorby.

Utopická vize gendru od Markéty Kratochvílové, která zdůrazňuje vztah mezi ženským tělem a šperkem.

Textilní příspěvek Antonína Šimona, který se často inspiruje v prostředí subkultur.

Návrh společné expozice vytvořil student produktového designu Aleš Kachlík. Odborným garantem londýnské expozice je návrhářka Liběna Rochová.  Součástí výstavy je i workshop pro veřejnost zaměřený na současnou výšivku a tkaní. Názorové pole rozšíří diskuse o aktuální situaci na poli módního průmyslu ve střední Evropě.

Čeští návrháři se představí na této akci již potřetí. Zasloužilo se o to i České centrum v Londýně, které se propagaci české módy dlouhodobě věnuje. „Rádi se podílíme na projektech, ve kterých se propojují různé umělecké žánry a obory. Tato přehlídka je nádherná, rozmanitá, odvážná, nápaditá a plná radosti,“ uzavírá ředitelka Českého centra v Londýně Tereza Porybná. „Letošní vítězství nás příjemně překvapilo. Je to pro nás motivace dále systematicky pokračovat v podpoře mladých českých designerů ve Velké Británii," dodává. Od konce dubna bude oceněná výstava v rozšířené podobě k vidění v pražské Galerii Smečky.

Sofya Samareva vytváří z účesů klobouky a z klobouků účesy. 

Karolína Juříková má za sebou spolupráci u věhlasného módního návrháře Bernharda Willhelma ve Vídni i několikaměsíční pobyt u studia Camper na Mallorce.

Filip Jakab sbíral zkušenosti i v nekonvenčním britském studiu Meadham Kirchhoff.

V kolekci Terezy Rosalie Kladošové  se snoubí zručnost a humor.

19. 2. 2016 Text: Tereza Lišková, foto: Karin Zadrick (z katalogu k výstavě), na úvodní fotce klobouk – Sofya Samareva, aktualizováno 23. 2. 2016

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.