CZ / ENG

Jak to vidí

Filip Menšl: Trendem jsou mimoni a luxus je dobře se vyspat

Začátkem roku jsem navštívil 45. ročník veletrhu bytového textilu Heimtextil. Jde o akci obřích rozměrů, za kterou mluví čísla: 2 866 vystavovatelů 61 národností, 67 000 návštěvníků a 21 podlaží. Po vstupu do areálu Messe Frankfurt vás zahltí neskutečné množství textilních výrobků. Frankfurtské haly slouží lidem z celého světa jako velké tržiště pro dohadování kontraktů, ale také jako zdroj inspirace a barometr trendů. 

Filip Menšl: Trendem jsou mimoni a luxus je dobře se vyspat

Organizátoři každoročně pro návštěvníky připravují takzvaný Tematický park (Theme Park), kde prezentují čtyři hlavní trendy následujícího roku. Najdeme tam velmi hezky připravené instalace, které mají komunikovat náladu a esteticky kultivované koncepty. Radost pohledět a zábava objevovat. V areálu Messe Frankfurt ale ještě zbývá dalších dvacet hal, kde jsou mezi výrobky vystavovatelů k vidění zcela jiné trendy. Nevadilo by to, pokud by to nebyly trendy naprosto jiných estetických kvalit.

Uhlazené a promyšlené kompozice z Tematického parku se pak bijí například s motivy mimoňů a lacině interpretovaného biedermeieru. Pro designéra může být asijská sekce vystavovatelů vyloženě traumatizující. Vtipným paradoxem je, že u těch největších estetických kuriozit najdete cedulku „NO PHOTO“. Proč? Je možné, že by tohle někdo chtěl okopírovat? Je to cedulka zaměřená proti lovcům kýče? Nebo hrozí exploze objektivu?

Každé zboží má svého kupce. Bohužel. Je mi líto, když vidím krásný materiál a dokonalé zpracování, ale nevyhovující ornament potápějící celý výrobek  třeba luxusní a nádherný hedvábný žakár dekorován nedokonalým vzorem. Důvod nerovnováhy mezi deklarovanými trendy a skutečnými silami trhu částečně objasňuje průzkum od Messe Frankfurt z minulého roku. Zpráva mapuje rozhodování lidí při nakupování bytového textilu do hotelů. Ukazuje, že lidi, kteří zboží vybírají, design výrobků moc nezajímá. Výrobci tomu pak přizpůsobí i nabídku. Z průzkumu také vyplývá, že ačkoliv téměř polovina dotazovaných sleduje trendy a tvrdí, že se na Heimtextil jezdí inspirovat, při výběru výrobků jsou jim tyto trendy úplně ukradené.

Nicméně existuje jeden trend, který je společný pro svět designérů tematického parku a reálný svět obchodu. Tím je kvalitní spánek a všechno, co s ním souvisí. Podle statistik polovina návštěvníků veletrhu navštíví haly s ložním prádlem a matracemi. Provozovatelé hotelů pokládají tyto výrobky za obzvláště důležité součásti svých zařízení.

I autoři Tematického parku pokládají potřebu kvalitního spánku za důležitý trend. V doprovodných přednáškách předvídali chování spotřebitelů. Tak, jako se dnes lidé zajímají, z čeho a jak je vyrobeno jejich jídlo, budou se v budoucnu pídit  po původu a složení materiálu svých matrací. Dá se očekávat, že k nám se tento trend opět dostane s menším zpožděním. Průzkumy ukazují,  že řada lidí trpí nedostatečeným spánkem a odpočinkem.  Kvalitní a dobrý spánek se stává luxusem. Kvalita spánku ovlivňuje celý následující den, náladu, produktivitu i koncentraci. Je součástí zdravého a dobrého životního stylu. Ten byl ostatně ústředním tématem a trendem celého letošního Heimtextilu.

Výběr trendů, které zastupovali designéři, umělci, barvy, struktury, materiály, technologické vychytávky a doprovodné přednášky, měl účastníkům veletrhu ukázat ideální zájem spotřebitelů i výrobců o „lepší život“. Nutno ovšem podotknout, že lepší život nelze založit na bytovém textilu, ani na žádné barevné stupnici. Pokud nebudu mít klid v sobě, klidný spánek mi nezajistí ani ta nejlepší matrace a hedvábné povlečení.

 

Filip A. Menšl je doktorandem v ateliéru textilní tvorby na UMPRUM. Vyvíjí nové textilní materiály pro použití v architektuře. Je odborným konzultanem pražské Knihovny materiálů matériO.

 

10. 2. 2016 ilustrační foto: Big Yawn on Film, Sam Breach, Flickr, 2012, CC BY-NC-ND 2.0, foto z Heimtextilu: Messe Frankfurt Exhibition GmbH, Jens Liebchen

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.